Geçen ay açıklanan vergi rekortmenleri arasında DHMİ de yer almıştı. Bu seneki negatif tablo şüphesiz DHMİ’nin de gelirlerini etkileyecektir, ama azalma şeklinde olacak, zarar gibi ifade dahi söz konusu olmayacaktır. Mesela 2015 yılı vergi rekortmenleri sıralamasında DHMİ, bir önceki yıla göre 3 basamak yukarı çıkarak 8. sıraya yükseldi.

Şimdi Türk Hava Yolları (THY), Pegasus, Onur, Atlas ve SunExpress gibi yerli şirketler ciddi sıkıntılar yaşarken, DHMİ bir paydaş olarak Deli Dumrul misali şirketlerden çeşitli kalemler altında, hiç indirim yapmadan para toplamaya devam etmesi ne derece mantıklı?

2015 Vergilendirme Dönemi, Kurumlar Vergisi Türkiye Geneli İlk 100 sıralamasına göre; DHMİ Genel Müdürlüğü 2015 yılında 340 milyon TL vergi ödedi. Bir önceki yıl ödediği rakam ise yaklaşık 300 milyon TL. Böylece 11. sıradan, 8. sıraya tırmanarak en fazla vergi ödeyenler listesinin tamamına yakını bankalardan oluşan ilk 10’a girdi. Bu neticeye hangi açıdan bakıp yorum yapmalıyız? Sevinmeli mi, yoksa üzülmeliyiz mi? (Güntay Şimşek/Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.