Devlet Hava Meydanları İşletmesi havalimanlarına yaptığı yatırımlarla hizmet kalitesini artırmaya devam ediyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin yaptığı son yatırım ile Erzurum Havalimanı’nda, görüş mesafesinin çok düşük olduğu sisli havalarda uçakların inişlerini büyük ölçüde kolaylaştıran ILS CAT 2 sistemine geçildi.

Erzurum Valiliği Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, Erzurum Havalimanı’nda ILS CAT 1 sisteminden DHMİ’nin yaptığı yatırımla ILS CAT 2 sistemine geçilmesiyle uçakların sisli havalarda iniş ve kalkışları daha da kolaylaştırılmış olacak.

Mevcut ILS CAT 1 sisteminde sisli havalarda uçakların havalimanına inebilmesi için 550 metre pist görüş mesafesi (RVR) gerekirken, ILS CAT 2 sistemiyle bu mesafe 300 metreye kadar düşmüş olacak. Bu sistem ile uçakların Erzurum Havalimanı’nı pas geçme oranı da yüzde 80 azalmış olacak.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, özellikle kış aylarında sis nedeniyle görüş mesafesinin düşmesiyle Erzurum Havalimanında uçak seferlerinde aksama ve rötar olduğunu belirterek ILS CAT 2 sistemiyle bu olumsuzlukların önüne büyük bir oranda geçileceğini kaydetti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.