Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Genel Başkanı Burak Pehlivan, geçtiğimiz hafta “Ukrayna’da liman, havalimanı, otoyol ve diğer altyapı tesislerinin özel sektör tarafından işletilmesinin ve bu yatırımların kamu özel sektör ortaklığı yöntemiyle gerçekleştirilmesinin önünü açan kanun Mecliste kabul edildi, Türk inşaat sektörü için büyük fırsat, hayırlı olsun.” açıklamasında bulunmuştu.

Dnipro Havalimanı inşaatı için Türk girişimcilere büyük fırsat

Pehlivan, bu bağlamda  Twitter hesabından yaptığı ek bir açıklamada ” Dnipro’ya Türk Havayolları uçuşu isteyenlere güzel bir haber. Cumhurbaşkanı Zlenskiy Dnipro Havalimanı’nın inşaatına 2020’de başlanacağını dünkü basın toplantısında müjdeledi. 118 milyon $’a bitmesi planlanan havalimanı Türk müteahhitlerimiz için de güzel bir fırsat olacaktır ” paylaşımında bulundu.

MART 2016′ da ayı içinde Dnipro havalimanı yönetimi  THY seferlerine gündüz servis vermeyi ret edip seferleri akşam saatlerine ayarlamayı teklif ettiğini belirmiş,bu teklifi kabul eden THY’nın, yeni programa göre akşam saatlerinde birkaç seferi gerçekleştiği ancak belli bir süre sonra Dnipro Havalimanı yetkilileri akşam da servis veremediğini duyurmuştu.(!) Bunun üzerine  THY  seferlerine Dnipro’ya 85 km uzaklıkta Zaporozhye havalimanına kaydırmıştı.

Ukrayna’nın en zengin oligarklarından biri olan Igor Kolomoisky’a ait “Galtera” şirketinin çoğunluk hisselerine sahip olan havalimanına hiçbir Türk şirketi sefer düzenlemiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.