Do&Co denilince akla ilk gelen kim? THY…

THY’nin son 3 ayda yaşadığı daralma sonucu yaşananları havacılık sektörü ve takipçileri biliyor.

THY dışında 60’a yakın hava yolu şirketinin de ikramlarına imza atan , globalde 11 bin çalışanı ve 1 milyar dolar cirosuyla Viyana Borsasında işlem gören hisseleriyle güçlü bir şirket olan Do&Co’da işler karıştı.

2010’lu yıllardan başlayarak yıldızlı medyanın müthiş tanıtımıyla güçlü bir PR yakalayan şirket, şu an itibariyle en büyük sarsıntıyı yaşıyor.

Diğer şirketler kamuoyuna bir şey sızdırmıyor ya da sızsa bile bilenler bilmezliğe yatıyor. Tek tek öyle böyle bir bahane şirketten gönderiliyorlar. Pegasus gündemde kalıyor ama arada o da kaynıyor. Hele Şirketin patronu Ali Sabancı sektörde görünmeyince kızgın okların hedefi olmaktan Pegasus Hava Yolları kurtulmuş oluyor. (Bu konuyu da ayrı bir yazıda değerlendireceğiz.).

THY’nin kapasite düşürmesinden sonra ikram şirketi olan Do&Co da ekonomik önlemler alma yoluna gitmişti. Elbette bunun en kısa yolu personeli işten atmak olunca, – klasik edimdir- anında hayata geçti. Sayıları 350-400’ü bulan uçan şef işinden oldu.

Bir uçan şef için ortalama THY’ye 15 bin TL civarında fatura kesen Do&Co için büyük bir kayıp. Elbette işten çıkarmalar şirketin kazancını da bir hayli düşürdü. THY’de masrafları kısarak kar etti.

Do&Co, faturaların karşılığını tahsil etti mi, ne kadar etti, bilemiyoruz ama tedarik zincirlerinin bir hayli gerildiği biliniyor.

Diyeceğim şu: Do&Co’nun Türkiye pazarına girişi muhteşemdi. ve kendi lansmanında fenomen olmuştu. Şimdiyse, sendikalaşmaya çalışanların işten atıldığı, birbirini gammazladıkları iddia edilen bir düzlemde anılmaya başladı.

İşin en ilginç yanıysa şirketin herhangi bir açıklamada bulunmaması. Muhtemelen, şirketin sözcüsü bir şeyler açıklayacak ama  ne zaman?

Streisand etkisiyle ilgisi var mı, ne etkisidir bu? Böylesine içine kapanan Avrupa kültürüne sahip şirketinde neler yaşanıyor? Şirketin patronu  Atilla Doğudan ile iyi günlerde onlarca söyleşilerde bulunan, ağızlarından bal damlayan  mümtaz medyacılarımız bir anda buharlaştılar..

İyi günde buradayız, kötü günler sizin olsun. Öyle mi diyelim. 2011 yılından bu yana restorasyonu süren  Ortaköy’deki ‘sultanlara layık’ 7 yıldızlı butik otelin bugünlerde açılması gerekiyordu. Son durum ne bilmiyoruz ama açıldığında  şüphesiz tam kadro oradasınız.

THY NE YAPTI

THY kendi bünyesindeki uçucuları azaltmak yerine kendisine daha pahalıya mal olan uçan şefleri hattan düşürmeyi yeğledi.Bunda ikram şeklinin kısıtlanmasının payı büyük. Yakın mesafe dış hatlarda ikram sıcak sandviç ve keke dönüştü, uzun mesafede içecek ve içki kısıtlandı, dolayısıyla şeflerin fonksiyonları daraltıldı. Hava İş, sendikal gücünü kullanınca sınırlı sayıda personel çıkarabilen THY, tasarrufun en alasını Do&Co kanalıyla yaptı. Vakti zamanında sendika kuran insanların sayesinde çalışanlar işinde kalırken, sendikası olmayanlar işinden oldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.