Lufthansa Hava Yolları’nın 26 Temmuz’da gerçekleştirdiği LH543 sefer sayılı Bogota-Frankfurt seferinde Bulgar kadın yolcu doğum yaptı.

38 yaşındaki Bulgar Desislava K. uçuşun ortasında doğum sancılarının başlaması sonucunda erken doğum gerçekleştirdi, bir erkek bebek Dünyaya getiren kadın yolcu ve bebeğinin sağlık durumu iyi. A340-300 tipi uçakta 191 yolcu ve 13 kişilik uçuş ekibi ile başlayan yolculuğun ortasında kadın yolcunun doğum sancılarının başlaması üzerine uçuş ekibi uçakta bazı yolcuların yerini değiştirerek doğum için alan oluşturdu. Uçakta bulunan 3 doktorun yardımıyla doğumunu gerçekleştiren Desislava K. oğluna doktorlardan biri olan Nikolai’yi verdi.

Eşsiz bir doğum yerine sahip olan Nikolai’nin doğum yeri 49 derece Kuzey, 21 derece Batı Kuzey Atlantik ve yerden 11,800 metre olarak kayda geçti. Doğum sonrasında anne ve bebeğin sağlık durumunun kontrol edilmesi amacıyla Manchester’a inen uçakta bulunan anne ve bebek hastaneye kaldırıldı.

LH543 sefer sayılı uçuşun Kaptan Pilotu Kurt Mayer yaşanan doğum sonrasında yaptığı açıklamada “37 yıllık kariyerimde böyle bir olay hiç yaşamamıştım. Tüm kabin ekibi olağanüstü bir çaba sarf etti. İyi bir ekip çalışması gerçekleştirildi. İniş sonrasında hemen anne ve bebeğini görmeye gittim. Benim oğlumun doğum gününden bir gün önce gerçekleşen bu olay büyük bir anı benim için.” dedi.

Lufthansa hava yolları tarihinde uçuşta doğum gerçekleşmesi oldukça nadir, 1965’den bu yana sadece 11 yolcu uçakta doğum gerçekleştirdi. Uçakta doğum olayları çok nadir görülmesine rağmen kabin ekipleri bu konuda eğitimden geçirilerek olağanüstü bu olaya karşı hazırlıklı hale getiriliyorlar. Lufthansa hava yollarının kuralları gereğince hamileler 36’ncı hafta sonuna kadar uçuş gerçekleştirebiliyorlar ancak 28’inci haftadan sonrasında bulunan hamile yolcuların uçuşa uygundur şeklinde doktor raporu alması gerekiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.