Katar Hükümeti, Doha Uluslararası Havalimanı’ndan transit geçiş yapan kadınların genital muayeneleri yapma kararının neden olduğu eylemlerden dolayı “Kişisel özgürlüğüne yönelik ihlalden üzüntü duyduğunu” açıkladı.

 Katar’dan özür

Katar hükümeti, olayın küresel haber haline gelmesinden üç gün sonra  sessizliğini bozdu. Hükümet sözcülüğünden yapılan açıklamada, Hamad Uluslararası Havalimanı’ndaki tuvaletin çöp tenekesinde yeni doğmuş kız bebeğin bulunduğu ve dehşet verici bir şekilde ölümden kurtarıldığı ve Doha’da tıbbi bakıma alındığı aktarıldı. 

Açıklamanın devamında,” Böyle bir durumda keşfedilen terk edilmiş bir bebeğin ilk örnekti;, yenidoğan bebeğin bulunduğu civardaki uçuşlar da dahil olmak üzere ebeveynler için acil bir arama planlandı.. Acilen kararlaştırılan aramanın amacı, korkunç suç faillerinin kaçmasını önlemek iken Katar Devleti, kişisel özgürlüklerin ihlal edilmesi eyleminden dolayı üzüntü duymaktadır.” denildi.

Ne Olmuştu?

Uçakta 18 kadın yolcu çıplak şekilde muayene edilmişti.

Katar Havayolları’nın 2 Ekim günü Doha-Sydney uçuşunu yapacak uçakta kadınlara yönelik bir skandal yaşandığı ortaya çıktı. Avustralya basınındaki haberlere göre, Doha’daki Hamad Uluslararası Havalimanı’nda bir tuvalette yeni doğmuş  prematüre bebeğin bulunması üzerine uçaktaki tüm kadınlar indirildi; zorla soyularak ‘muayene’ edildi.

Avustralya hükümeti, Katar’ı protesto ederek açıklama istedi.

Avustralya kanalı 7News’un haberine göre, QR908 sefer sayılı uçak, 2 Ekim cuma günü sabah 8.30’da kalkacaktı. Ancak terminal binasının tuvaletinde ölü bir bebek bulunması sonrası uçak dört saat geç havalandı; bu sırada bütün kadınlar indirildi. Haberde, aralarında 18 Avustralyalının da bulunduğu kadınların pistteki bir ambulansta iç çamaşırlarını çıkarmalarının istendiği ve izinleri alınmadan, invaziv (uçaktaki tüm kadınların) genital ‘muayene’ edildiği belirtildi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.