Queens of the Skies-Gökyüzünün Kraliçesi” olarak adlandırılan en lüks uçak olan Boeing 747-8 Business Jet (BBJ)’in, 19 Aralık 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Marana kentindeki Pinal Airpark mezarlığında sökümüne başlandı.

Medyaya yansıyan habere göre, N458BJ tescilli dev yolcu uçağı, hizmette girdikten sonra 10 yıl içinde sadece 30 saat uçmuş ve 10 yıl sonrasında hurdaya çıkarılan dünyanın ilk 747-8 iş jeti oldu.

N458BJ kuyruk isimli uçak, planlanan teslimattan yaklaşık dokuz ay önce, 2011 yılında beklenmedik bir şekilde hayatını kaybeden Suudi Veliaht Prensi Sultan Abdülaziz tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştı. 2012’deki üretimden beş ay sonra uçak, uçak içi tasarımının tamamlanması için EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg Havalimanı’na (LFSB) feribotla götürüldü. Daha sonra yapılan işin kapsamı hakkında hiçbir rapor yayınlanmadı ve devasa BBJ, o zamandan beri on yıl içinde LFSB’de kaldı. Suudi Kraliyet ailesinin yeşil uçak için 300 milyon dolardan fazla ödediği belirtildi.

Nisan 2022’de Boeing, 747-8’i Suudi kraliyet ailesinden satın aldı ve 15 Nisan günü onu dünyanın en büyük uçak mezarlıklarından biri olan Arizona çölündeki Pinal Airpark’a (KMZJ) taşıdı. Dört General Electric GEnx turbofan motorunun kısa süre sonra söküldüğü bildirildi. Aralık ayı içinde uçağın sökümünün devam ettiği belirtildi. 54 yıllık bir üretim sürecinin ardından bu ay 747’nin üretimini durduran Boeing, bu parçaları büyük olasılıkla müşterilerinin MRO ihtiyaçları için kullanacak.

Üretilen en prestijli uçaklardan kabul edilen, şu anda bile birkaç ülke devlet başkanı için kullanılan Gökyüzünün Kraliçesi unvanına sahip ve ilk üretilen B747-8 uçağının hazin sonu bu şekilde sonlanmış oldu. Bu hikaye belki bir kez daha yaşanmayacak bir olay olarak havacılık tarihi içinde yerini almış oldu.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.