Çarşamba, Temmuz 24, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

EASA’dan Kırım Hava Sahası Üzerinde Uçuş İzni

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA), havayolu şirketlerine, Kırım üzerinden uçuşları yenileme ihtimalini değerlendirme önerisinde bulundu.

Amerikan The Wall Street Journal gazetesinin bildirdiğine göre, EASA’nın Rusya tarafından Kırım’ın işgalinden dolayı ortaya çıkan risklerin azaldığını ve bu nedenle Avrupa havayolu şirketlerinin yarımada üzerinde belirlenen iki rotada uçuş gerçekleştirebileceğini açıkladı.

Şimdiye kadar EASA Kırım üzerinde uçuş yapmama önerisinde bulunmuştu. Çünkü AB, Kırım’ı Ukrayna parçası olarak kabul ediyor, böylece yarımadanın hava sahasından Kiev sorumlu oluyordu. Ancak Akmescit’te, ( Simferopol) Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’na (Rosaviatsiya) bağlı kişiler çalışıyordu.

Bahsi geçen uçuşların Ukrayna yetkilileri tarafından koordine ve kontrol edileceğini kaydeden EASA, söz konusu kararı, Ukrayna’nın siyasi zaferi olarak nitelendirdi. Ukrayna’nın, Kırım üzerinde uçan yabancı uçaklara verilen hizmet için para kazanabileceği de bildirildi.

Ukrayna’nın açıklaması

Ukrayna Ulaştırma Bakanlığı, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın Kırım üzerinde uçuşları gerçekleştirme kararını doğruladı.

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Vladimir Omelyan, “Ukrayna’ya ait Kırım üzerinden geçen en önemli hava transit koridorunu kontrol etme hakkını yeniden elde ettik. Bu sadece siyasi zafer değil, aynı zamanda ekonomik bir zafer” diye ifade etti. Bu konuya ilişkin uzun zamandır çalışmalar yapıldığını anlatan Omelyan, havacılık alanında Ukrayna’nın daha çok para kazanacağını belirtti.

EASA, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden sonra Avrupalı havayolu şirketlerine yarımada üzerinde ticari uçuş gerçekleştirmeyi  yasaklamıştı.(QHA-Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR