Efsane kaptan olarak anılan CB “Sully” Sullenberger, ABD Başkanı Biden tarafından Haziran ayında ABD’nin Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü – ICAO (International Civil Aviation Organization) nezdinde Daimi Temsilciliğine aday gösterilmiş ve Senato tarafından adaylığı onaylanmıştı.
Sullenberger resmen ICAO Büyükelçisi oldu
Sullenberger bugün şahsi facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “ABD’nin ICAO olarak yemin ettim. Herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Havacılık standartlarını dünya çapında geliştirmek ve hava yoluyla seyahat eden herkesin güvenliğini ve güvenliğini sağlamak için Amerikan halkı adına çalışmayı dört gözle bekliyorum.” diye yazdı.
Kazanın filmi çekilmişti

US Airways’e ait 1549 sefer sayılı A320 tipi uçak, Charlotte’a gitmek üzere LaGuardia Havalimanı’ndan kalkışından 3,5 dakika sonra kuş sürüsüne girmiş, 15-20 kilogram ağırlığındaki Kanada kazları iki motorun da durmasına neden olmuştu.

Hudson Nehri’ne acil iniş yapan 78 ton ağırlığındaki uçakta bulunan 155 kişinin tamamı kurtulmuş, pilot Chesley Sullenberger ulusal kahraman haline gelmişti.

2016’da Clint Eastwood kazanın filmini çekmiş, “Sully” adlı filmde Sullenberger’i Tom Hanks canlandırmıştı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.