Alice’ adı verilen ve elektrikli motorlara sahip olan uçak, ilk deneme uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Eviation’ın Alice elektrikli uçağı yüzlerce millik bölgesel uçuşların sıfır emisyon ve çok daha az gürültü ile yapılacağı bir geleceği vaat ediyor.

27 Eylül’de sekiz dakika kadar süre uçuş denemesinde, en fazla 3.500 feet (1.050 metre) yüksekliğe kadar çıkıldı. Bundan bir hafta kadar önce ilk hızlı taxi denemesini yapan Alice ve dolayısıyla elektrikli motorlara sahip bir yolcu uçağı üretimi açısından çok önemli bir adım atılmış oldu.

İsraili start up Eviation adlı firma tarafından geliştirilen ve adını Alice Harikalar Diyarında adlı meşhur romanın kahramanından alan Alice’in geliştirme çalışmaları önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Eviation’ın CEO’su Gregory Davis, uçuş sonrasında yaptığı açıklamada, projede adım adım ilerleyeceklerini ve uçağın özelliklerini zaman içerisinde daha da iyileştireceklerini belirtti.
Alice ilk aşamada 400 ile 500 km uzunluğunda bir menzile sahip olacak. Menzil daha sonra 800 km’ye kadar çıkarılacak. Uçağın hızının yaklaşık 500 km/h, taşıma kapasitesinin ise 1.000 kg civarında olması bekleniyor. Bu arada, daha önce 2024 yılı olarak açıklanan teslimat tarihi, 2027 yılı şeklinde güncellendi.

Böylece özellikle önümüzdeki yıllarda pil teknolojisinde yaşanması muhtemel teknolojik yeniliklerin uçağa yansıtılması amaçlanıyor.

Dokuz yolcu ve iki mürettebat üyesi taşımak üzere tasarlanan Alice, hem kent içi taşımacılık hem de kargo pazarlarına yönelik üretildi.

 2027 yılına kadar müşterilerine uçak teslim etmeyi hedeflerken Eviation, Alice’e olan talebin şimdiden hızlandığını söyledi. İki ABD bölgesel havayolu şirketi, Cape Air ve Global Crossing Airlines, sırasıyla 75 ve 50 Alice uçağı için sipariş verdi.

 DHL Express, 12 Alice eCargo uçağı sipariş ettikten sonra Eviation’ın ilk kargo müşterisi oldu. Anlaşma sona erdiğinde DHL, sıfır emisyonlu uçuşlarda yeni bir çağı başlatarak ilk tamamen elektrikli kargo uçakları ağını işletmeyi hedefliyor.

DHL’de küresel hava filosu yönetiminin kıdemli başkan yardımcısı Geoff Kehr, Alice’in ilk uçuşunun “Sürdürülebilir havacılık çağının burada olduğuna olan inancımızı doğruladığını söyleyebilirim. Alice, sıfır emisyonla ilk kez uzun mesafeli hava taşımacılığını mümkün kılarak oyunun kurallarını değiştiriyor. Bu tarihi uçuş, 2050 yılına kadar nihai olarak net sıfır emisyon elde etme yolculuğumuzda önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.