Endonezya Hükümeti Savunma Bakanı Prabowo Subianto, Ocak 2020’de Paris’e yaptığı ziyarette, Fransa ile bağları güçlendirmek ve Endonezya Hava Kuvvetleri filosunu yenilemek için 48 adet Dassault savaş uçağı satın alma potansiyelinden söz etmişti.

Endonezya Hava Kuvvetleri filosunda, şu anda   50 F-16 A / B ve C / D’nin yanı sıra yaklaşık 10 Rus Su-27SKM ve Su-30 savaş uçağı bulunuyor.

Fransız uçağının siparişi, aynı zamanda, 11 Rus Su-35 Flanker E savaş uçağı satın alınmasının başarısızlığını telafi etmenin bir yoluydu. 2018’de başlatılan Rusya ile müzakereler finansman koşulları üzerinde anlaşamazlık üzere başarısızlıkla sonuçlandı. Rus savaş uçaklarının satın alınması, Endonezya için önemli bir ticaret ortağı olan Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkiye sekte vurması ihtimali de bir başka faktör oldu.

Edonezya’nın savaş uçağı filosunun modernizasyonu ile süre. devam ediyor. Rus savaş uçaklarına bir alternatif olarak Lockheed Martin F-35A beşinci nesil  avcı uçağıyla ilgilenildi. Ancak 2 Kasım’da Endonezya’nın ABD Büyükelçisi Muhammed Lutfi, Washington’un olası teslimlerin dokuz yılı alacağı için bu satın almadan vazgeçildiğini. Bunun yerine, F-16’yı Viper veya F / A-18 Super Hornet adlı en son varyantında satın alması önerildi, ancak bu da reddedildi.

Avusturya  Hükümeti, Temmuz 2020’de Endonezya hükümetinden,son yirmi yıldır sürekli tartışmaların hedefi olan 15 Eurofighter Typhoon savaş uçağı filosunu satın almak için bir niyet mektubu aldıklarını açıkladılar. Eylül 2020’de Avusturya Savunma Bakanı Klaudia Tanner, halen devam ettiği bildirilen müzakerelerde ilerleme sağlandığını açıkladı.

Son rota Fransa

Şimdiye kadar masada olmayan Fransız Dassault Aviation’ın da görüşmelere katıldığını açıklayan Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Endonezya’dan 36 Rafale siparişiyle ilgili müzakerelerin “çok ileri” bir aşamada olduğunu söyledi.

Fransız gazetesi La Tribune’un aktardığı birçok kaynağa göre, Endonezya Hükümeti anlaşmanın 2020’nin sonundan önce imzalamak istiyor. Uçağın konfigürasyonuna ve anlaşmaya dahil olan silahlara bağlı olarak sözleşme 7 milyar Avroyu aşabilir.

Dassault Aviation şu anda Hindistan, Hırvatistan, Finlandiya, İsviçre’de ihalelelere teklif verdi. Fransız üretici 2019 yılında Katar, Mısır ve Hindistan’a 26 Rafale jeti teslim etmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.