Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuEndonezya Ulusal Ulaşım Emniyeti Komitesi, arızalı sistemin Sriwijaya hava kazasına katkıda bulunup...

Endonezya Ulusal Ulaşım Emniyeti Komitesi, arızalı sistemin Sriwijaya hava kazasına katkıda bulunup bulunmadığını araştırıyor

Endonezya hava kazaları araştırma uzmanı, motor gücünü otomatik olarak kontrol eden oto yakıt kontrol sistemindeki bir sorunun, 9 Ocak’taki Sriwijaya Hava kazasına katkıda bulunup bulunmadığını araştırıyor.

Ulusal Ulaşım Emniyeti Komitesi (KNKT) araştırmacısı Nurcayho Utomo, Boeing 737-500’ün otomatik gaz sistemi ile ilgili bir sorunun birkaç gün önceki bir uçuş sonrasında rapor edildiğini söyledi.

Reuters’a verdiği demeçte, Bakım günlüğünde teknisyene birkaç gün önce otomatik az sisteminde bir arıza raporu geldiği ama ne tür bir sorun olduğunun bilinmediğini söyledi. CVR’in (kokpit ses kaydedici) bulunması ve pilotlar arasındaki tartışmanın, ne hakkında konuştuklarının tespiti halinde sorunun ne olduğu öğrenilebilecektir belirtildi.

Otomatik gaz sistemiyle ilgili bir sorunun kazaya neden olup olmadığının belirsizliğini koruduğu ve bakım günlüğünde ortaya çıkan diğer sorunların bilinmediği ayrıca belirtildi.

Bir uçağın çalışmayan bir otomatik gaz sistemi(autothrottle) ile uçurulması kabul edilebilir çünkü pilotlar bunun yerine gaz (güç)sistemini manuel olarak kontrol edebilirler.

Sriwijaya, KNKT tarafından resmi bir açıklama yapılmadan önce soruşturmayla ilgili teknik konularda yorum yapamayacağını söyledi. Kazadan sonraki 30 gün içinde uluslararası standartlara uygun bir ön rapor verilmesi beklenmektedir.

Uçağın uçuş veri kaydedicisi (FDR) kurtarıldı ve araştırmacılar tarafından çözümlendi, ancak Java Denizi’nde kaza yerinde CVR’nin bellek birimi için su altı araştırması devam etmektedir.

Soruşturmaya yakın kaynaklara atıfta bulunan Wall Street Journal (WSJ) Perşembe günü, FDR verilerinin, Cakarta’dan kalkış sonrası tırmanış esnasında uçağın motorlarından birinde otomatik gaz sisteminin düzgün çalışmadığına ilişkin verilerin tespit edildiği bilgisinin verildiğini bildirdi.

WSJ, autothrottle sistemini kapatmak yerine, pilotların bu durumda uçmaya çalıştıklarını belirtti. Bu durum ise, motorlar arasında güçte önemli farklılıklar yaratacağından uçağın kontrolünü zorlaştırabilir.

Haberde yer alan bilgiler çok kısıtlı olduğundan konu üzerinde yorum yapmak bizleri yanlışa götürecektir. FDR verilerinin analizi kazaya neden olan sebepleri ortaya koyacaktır. CVR verilerine

ulaşılabilmesi halinde analiz oldukça kolaylaşacaktır. Her şeye rağmen CVR kayıt belleği bulunamasa bile sağlıklı FDR verilerinin sonuca gidebilmek için yeterli olacağı değerlendirilmektedir.

Tüm Boeing kullanıcıları gibi bizim gibi ilgi duyanlar kaza hakkında doğru yorum yapabilmek için verilerin ve bilhassa Kaza Ön Raporunun yayınlanmasını bekliyor olacağız. Yaklaşık bir senedir devam eden pandemi süreci tüm sektörleri etkilediği gibi havacılık sektörünü de çok ciddi şekilde etkilemektedir. Havacılık işletmeleri için azalan uçuş frekansı bir avantaja dönüştürülmesi için simülatör eğitimlerinin tüm tedbirlerin alınarak devam ettirilmesi çok önemlidir. Bu yapılamadığı takdirde gelecekte çok daha üzücü olaylar sektörümüzü bekliyor olacaktır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Havacılık Olayları ve Medya!

8 ve 9 Mayıs günleri önce İstanbul Havalimanında sonrasında Alanya Gazipaşa havalimanlarında iniş yapan...

26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü Kutlarken

Ülkemizde 1 numaralı pilot lisansına sahip olan Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşu yaptığı...

THY B777 Uçağı, 20 Nisan 2024 Günü Tokyo Haneda Havalimanında Yanlış Piste Yaklaştığı İçin Kule tarafından Pas Geçirildi

 22 Nisan 2024 günü İstanbul Havalimanından Tokyo Haneda Havalimanına TK198 uçuşunu gerçekleştiren TC-JJT tescilli...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...

NTSB Bir Başka Boeing 737 MAX Uçağını Soruşturuyor

Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu Perşembe günü yaptığı açıklamada, kalkış sonrasında Tapa kapının kopması olayını...

Belgrad Havalimanından Kalkışta Alçalma Işıklarına Çarpan E195’in Kule konuşmaları Açıklandı

18 Şubat 2024 günü Belgrad Havalimanı 03L pistinden kalkış esnasında 12 ILS alçalma ışıklarına...