Kamu-Sen Genel Başkanı Metin Atan ve Genel Sekreter Özgür Kıdrışlıoğlu, Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi’yi ziyaret ederek Ercan Havaalanı itfaiye bölümündeki personel eksikliği konusunda yaşanan sorunların için çözümü için öneriler üzerinde bilgi alışverişinde bulundu, sorunların çözümü üzerine hedefler belirlendi.

STANDARTLARA UYULMUYOR

Toplantı sonrası yapılan açıklamada Uluslararası Sivil Havacılık Örgütüne (ICAO) göre olası bir uçak kazasına müdahalede belli standartlar olduğu, itfaiye araçlarının kapasitesine göre 3 aracın olaya müdahale etmesi gerektiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

PERSONEL SAYISI YETERSİZ

“Bu müdahale için her bir vardiyada toplam en az 11 itfaiye memuru bulundurulmalıdır. Sivil Havacılık Dairesi Müdürü’nün tüm çabalarına rağmen vardiyalarda, personel sayısının yetersiz ve ek mesainin %50 ile sınırlı olması nedeniyle en iyi ihtimalle 10 itfaiye memuru çalışabilmektedir. İtfaiye memurlarının kaza ve yangına müdahale dışında hayatını tehlikeye atarak enkazda bulunan yaralıları da sevk ve kurtarma görevi vardır. Böylesi ciddi ve olası bir durumda yedek ekibin de bulunmasının gerektirdiği yerde standart sayıda personel dahi bulundurulmamaktadır. Mevcut personelle ilk anda sadece yangına müdahale etme şansı bulunmaktadır”

TALEPLER BAKANLIĞA BİLDİRİLDİ

Özellikle yaz aylarında uçuşların çok yoğun olması ve yeni düzenleme ile yaz çalışma saatlerinin de düşürülmesiyle personel sıkıntısının daha da hissedilir hale geldiği belirtilen açıklamada “2016 yılında personel yetki talebi yapılmasına rağmen bu bölüme istihdam yapılmamıştır. Sendikamızın daha önce yapmış olduğu görüşmeler ve daire Müdürünün 1 ay önce yeniden yapmış olduğu personel talebi, dün itibariyle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığından Başbakanlığa gönderilmiştir” denildi.

GÜVENLİK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

“Ülkemizde maalesef ki bir olay yaşandıktan sonra önlemler alınmaktadır” ifadesini kullanan Kamu-Sen Genel Sekreteri Özgür Kıdrışlıoğlu açıklamanın sonunda şunları kaydetti: “Hiç kimsenin görmeyi istemediği ve “olası bir faciayı yaşamamak” adına ilgili bakanlık tarafından talep edilen özellikle 8 meydan itfaiye memuru ve diğer yetki taleplerinin hızlı bir şekilde onaylanması adına Başbakanlık ve Maliye Bakanlığının duyarlı davranıp onay vermesi ve istihdamların hızlı bir şekilde yapılmasını umut ediyoruz. Havaalanını kullanan halkımız, çalışanlar ve ülkemizi ziyaret eden misafirlerin güvenliği için Uluslararası standartların yakalanması adına bu işin takipçisi olacağımızın, aksi takdirde tüm yasal haklarımızı kullanacağımızın bilinmesini isteriz”. dedi

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.