Uçakların inip kalktığı ancak gümrük çalışanlarının çalışamaması nedeniyle 15.30’dan sonra gelen yolcuların hiçbir şekilde gümrük kontrolü yapılmaması, ülkeye kaçak yollara mal girişinin önünü açtı.

Maliye Bakanlığı ülkeye kontrolsüz malın girişi ile ilgili hiçbir önlem almazken, aldığı tek önlem ise önceki gün yolcu geliş salonundaki Duty Free Mağazasını kapattırmak oldu.

Bu karara iyi niyetle riayet eden Kanerler Duty Free İşletmeleri, Maliye Bakanlığı’nın tersini söylemesine rağmen dün bu sefer yolcu gidiş salonundaki mağazanın kapatılması talebi ile karşı karşıya kaldı

Kapatmayı reddedince ise Meriç Polis Kakakolu’ndan polisler Ercan’a gelip, Kann Kaner ve şirket yetkililerini tutuklama tehdidinde bulundu. Polisin sendikanın polise yaptığı şikayet üzerine harekete geçtiği öğrenildi.

Tüm tutuklama girişimleri ve mağaza kapatma tartışmalarının yolcuların gözü önünde seyretmesi de rezaletin boyutunu bir miktar daha arttırdı.

Sonuçta Kaner Şirketleri’nin Avukatı Serhan Çınar Ercan’a gelmesi ile tutuklama gerçekleşmediği gibi Kaan Kaner şikayetçi oldu ve bu süreçte verilen zararı hukuki yollar üzerinde talep edileceği ifade edildi.

*****

Gümrük çalışanlarının fazla mesai paralarının ödenmemesi karşısında mesai sonrası görev yapmayı reddettiği eylem Sınır kapılarında kaosa neden olmaya devam ederken, Ercan’daki Duty Free Mağazaları Polis müdahalesi ile kapatılmak istendi. Yolcu geliş salonundaki Duty Free’in işletmeci şirket Kanerler tarafından önceki gün mesai saatleri dışında gümrük memurlarının çalışmaması nedeniyle kapatma kararı alması üzerine, dün bu sefer yolcu gidiş salonundaki mağazaları polis zoruyla kapatılmak istendi.

Maliye Bakanlığı’nın “Geliş salonu kapalı, gidiş salonu açık” şeklindeki talimatına rağmen, Gümrük Çalışanları Sendikası’nın taleplerine uygun davranan Polis, Kanerler Şirketi Yetkilisi Kaan Kaner’i Yolcu Gidiş Salonu’ndaki Duty Free Mağazası’nı kapatmaması durumunda polisin görevini engellemek suçundan tutuklayacağı tehdidinde bulundu.

Bu arada gümrük çalışanlarının mesai saatleri sonrasında çalışmama eylemini devam ederken ülkeye uçakların inmeye devam ettiği ve gelen yolculara hiçbir şekilde gümrük işlemi yapılmamaya devam edilmesi, ülkeye girmesi yasak olşan ya da gümrüğe tabi eşyaların bol miktarda ülkeye sokulması tehlikesini de beraberinde getirdi.

Gümrük çalışanlarının talebi olan üç aylık fazla mesai ödeneklerinin ödenmesi taleplerini birçok çevre tarafından haklı bulunurken, ülkenin gümrük kapılarını mesai saatleri dışında başı boş bırakılması da devletin zaafiyeti ve sendikaya teslim olma hali olarak nitelendirildi. Polisin ise devletin yetkilerine değil de sendikanın talebi üzerine Duty Free Mağazalarını kapatma girişimi ise gayrı yasal olarak değerlendirildi.

Kanerler Ercan Sorumlusu Serhat Kotak ise yaptığı açıklamada, “Havaalanında gümrük memurları olmadan uçaklar iniş çıkış yapabiliyorsa Duty Free’ler de hizmet vermeye devam etmelidir” şeklinde konuştu. Olaya polisin karışmasının doğru bir tutum olmadığını belirten Kotak, “Suç duyurusunda bulunmak, kepenklerin kapatılması, bizim nezdimizde doğru değildir. Hakkımızı hukuki yollardan arayacağız” dedi. Kotak, yaşanan bu sürecin ardından şirketin zararının hukuki yollar üzerinden talep edileceğini söyledi.(Kıbrıs Postası)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.