SHY-DER Başkanı Oktay Erdağı, havacılık sektöründe yer alan sivil toplum örgütlerine bir araya gelme konusunda açık çağrıda bulundu.

Zor bir dönemi geride bırakan Türk havacılığı Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi, terörist saldırılar ve son olarak darbe girişimi gibi uluslararası kamuoyunda yankı bulan olaylardan ciddi şekilde olumsuz etkilendi.

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere, Türk hava yolu şirketlerinin kış döneminde yere indirdiği ya da başka şirketlere kiralamaya çalıştığı uçaklar ise durumun vahametini göz önüne seriyor.

SHY-DER Başkanı Oktay Erdağı, tüm bu yaşananlar sırasında sektörün daha sağlıklı bir yapıda yönlendirilmesi noktasında yetersiz kaldığını ifade ettiği sivil toplum örgütlerini İstanbul’da toplantıya davet etti.

SHY-DER Başkanı Oktay Erdağı’nın açık çağrısı şöyle;

Değerli arkadaşlar,

Son yıllarda havacılık sektöründe çok önemli gelişmeler olduğunu, sektörün hızla büyüdüğünü ve yaygınlaştığını biliyoruz.

Ancak, bu büyümeye paralel olarak havacılık sektöründeki sivil toplum örgütlerinin, sektörü düzenleyenler ve yönetenler üzerinde pozitif baskı oluşturarak daha sağlıklı karar almalarını sağlayacak bir işbirliği ortamı yaratabildikleri söylenemez.

Diğer taraftan sektörde çalışanların kendi aralarında gerekli dayanışmayı sağlayarak çalışanlarının hak ve menfaatlerini koruyabildikleri yönünde de kuşkuların olduğunu biliyoruz.

Havacılık sektöründeki mevcut sivil toplum örgütlerinin teker teker ve bireysel çabalarıyla sonuç almalarının zorlukları da hepimizin malumudur.

Anılan sebeplerle havacılık sektöründeki mevcut derneklerin oluşturduğu sivil toplum örgütleri arasında bir “platformun” oluşturulmasını öneriyoruz.

Havacılık sektörünün içinde bulunduğu kriz, ortak bir platform ihtiyacının önemini daha da artırmaktadır.

Bu konuyu görüşmek üzere Şubat ayının ilk haftasında İstanbul’da kesin tarih ve toplantının yeri daha sonra bildirilmek üzere bir toplantı yapılmasını öneriyoruz. Konuya ilişkin görüş ve önerinizin en geç 20 Ocak 2017 tarihine kadar bildirilmesini bekliyor bu vesileyle selam ve sevgilerimizi sunuyoruz.

Oktay ERDAĞI

SHY-DER Başkanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.