THY iştiraki olan Do&Co’da çalışan 122 ‘uçan şef’, işten çıkarıldı. İşçiler çıkarılmalarının ‘sendika üyesi olmalarının ardından gerçekleşmiş olduğunu’ söylüyor.

Türk Hava Yolları (THY) iştiraki olan Do&Co, THY’nin uçuş ekibi sayısını düşürmesiyle birlikte uçan şeflerin bir bölümü ile yollarını ayırdı.

THY’nin kapasite düşürmesinden sonra ikram şirketi olan Do&Co da ekonomik tedbirler alma yoluna gitmişti.

6 aylık çalışma süresini doldurmamış çalışanlarının iş akitlerini fesheden şirket, uçan şeflerin bir kısmını ise ‘mutfak’ görevine verdi.

Hisselerinin yüzde 51’lik kısmı THY ait olan şirket Do&Co’nun bu uygulamasına karşı çıkan ve görev yapmak istemeyen bir grup uçan şef, haklarını savunmak için DİSK’in Dev Turizm-İş kolunda sendikalaşmaya gitti.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine Do&Co yönetimi, 122 çalışanını işten çıkardı.

İşten çıkarılan personelin bir kısmı işe iade davası açmaya hazırlanıyor.

İşçiler işten çıkarılmalarının ‘sendika üyesi olmalarının ardından gerçekleşmiş olduğunu’ savunuyor.

‘Sendika mücadelesini engelleme’

Öte yandan, yaşanan bu gelişmeyi Meclis gündemine getiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Eren Erdem’in soru önergesinde THY Do&Co yönetiminin bu uygulaması, ‘sendika ve hak mücadelesine yönelik engelleme, korkutma ve gözdağı girişimi’ olarak yorumlandı.

İşçilerin “performans yetersizliği” bahanesiyle işten çıkarıldığının belirtildiği önergede CHP’li Erdem, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a “Hak talep etmek suç mudur?” sorusunu yöneltti.

CHP’Lİ ERDEM’DEN BAKAN’A: HAK TALEP ETMEK SUÇ MUDUR?

CHP’li Erdem’in soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

12.11.2016 tarihinde THY iştiraki olan Turkish Doco şirketinde çalışan 122 kişi “performans yetersizliği” gerekçe gösterilerek çıkarılmıştır. Ancak bahsi geçen kişilerin sendikalaşma girişiminin hemen akabinde tazminatsız işten çıkarılması yazılı ve sosyal medyada THY Doco yönetiminin ‘sendika ve hak mücadelesine’ yönelik engelleme, korkutma ve gözdağı girişimi olarak yorumlanmıştır.”

1. Anayasal güvence altında olmasına rağmen sendikalaşma hakkından dolayı insanların işten çıkarılması hangi hukuki mevzuata dayandırılmaktadır? Hak talep etmek suç mudur?

2. İlgili kişilerin DİSK’in Dev Turizm İş koluna üyeliği gerçekleştirmeye çalışırken tespit edilip işten çıkarıldığı haberleri doğru mudur?

3. Hisselerinin bir kısmı kamuya ait olan THY Doco şirket yönetiminin etik olmayan bu işlemine karşı herhangi bir girişimde bulunulacak mıdır? 

4. Altı ayı dolmadan tazminatsız işten çıkarılan uçan aşçı ve uçan servis şeflerinin manevi zararları tazmin edilecek midir?

5. Şirketin kâr etsin diye canını hiçe sayarak terörün, iç savaşın, sıtmanın olduğu ülkelere çalışmaya gönderilen emekçilerin ekonomik kriz tablosunda en çok çalışmaya ihtiyacı olduğu zamanda çeşitli bahanelerle işten çıkarılması doğru mudur?

6. 15 Temmuz itibariyle kaç sendika ve dernek OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla kapatılmıştır? Aynı tarihten bugüne bulunduğu sendikadan çeşitli nedenlerle ayrılan kişi sayısı kaçtır?

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.