Amerikan hava yolu Southwest Hava Yolları’nın St. Louis’den San Francisco’ya gerçekleşecek uçuşunda görevli kabin memurları ve pilotlar uçuş öncesi hazırlık için bir araya geldiğinde tesadüfen oluşmuş ekibin sıra dışı özelliğinin çabucak farkına vardılar.

Uçuş ekibinde tek bir erkek bile yoktu. Pilotların, yer teknisyenlerinin ve kabin ekibinin tamamı kadınlardan oluşuyordu. Bu sıra dışı manzarayı ölümsüzleştirmek için uçuştan önce birlikte çektikleri ‘erkeksiz uçuş’ fotoğrafları Amerikan sosyal medya kullanıcıları arasında büyük ilgi gördü.

Bu paylaşıma itirazlar da vardı. Bir Southwest Hava Yolları yolcusu, firmanın Tweetine, “neden ekibin tamamı erkeklerden oluştuğunda ‘kadınsız uçuş’ sevinci yaşayıp tweet atmıyorsunuz? Bu adil değil!’’ diye yazdı. Ancak yoğun eleştiri üzerine bu yolcu daha sonra Tweetini sildi.

ABD’de kadın pilotlar, toplam ticari yolcu uçağı pilotlarının yüzde 6’sını oluşturuyor. Bu da, tamamı kadınlardan oluşan bir uçuş ekibini nadir görülen bir durum yapıyor.

Southwest Hava Yolları kadınların hak ve eşitlik mücadelesine sempatisi ile biliniyor. Colleen Barrett, Soutwest Hava Yolları Genel Müdürü olduğunda ABD’de ilk kez bir hava yolu şirketinin başına bir kadın geçmişti. Firma, bu yılın başındaki ‘kadın yürüyüşlerine’ destek amacı ile yürüyüş günlerindeki uçak kabinlerini pembeye dönüştürmüştü. Şirket ayrıca havacılık sektöründe kadın sayısını artırmak için kadın öğrencilere özel burslar sağlıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.