Eski dünya boks şampiyonu Amir Khan, bu ay bir American Airlines seferinden çıkarılmasının “ırk temelli” olduğunu öne sürdü.

Boltonlı dövüşçü, Colorado seferini gerçekleştirecek uçaktan polis nezaretinde indirilmesinin ardından kendisine “suçlu gibi” hissettirildiğini söyledi.

Khan, yolculardan birinin, arkadaşının maskesinin “yeterince yüksekte” durmadığına dair şikayeti sonrası havayolunu kendisini ve arkadaşını uçaktan “sebepsiz yere” çıkarmakla suçladı.

American Airlines tarafından yapılan açıklamadaysa, “İki müşteri, kabin ekibinin tekrarlı taleplerine uymayı reddetti” dendi. Khan ise bu iddiayı kabul etmiyor.

Britanyalı boksör, hadiseden ilk olarak 18 Ekim’de “#Notallterrorists” (#Herkesteröristdeğil) etiketiyle Twitter’da yayımladığı bir videoda bahsetmişti.

Sky News’den Kay Burley, hadisenin ırk temelli olduğunu hissedip hissetmediğini sorduğunda Khan şunları söyledi: “Kesinlikle öyle olduğunu düşünüyorum.11 Eylül’ün [20. yıl dönümünün] bir hafta önce olması ve ayrıca Asyalı iki erkek çocuğun önde oturtulması işi biraz zorlaştırıyor.Umarım yanılıyorumdur. Ama dürüst olmak gerekirse yanlış bir şey yapmadım. Bir uçaktan sebepsiz yere atıldım ve bu utanç vericiydi.”Khan sözlerine söyle devam etti: “Suçlular gibi hissettik, sanki yanlış bir şey yapmışız gibi. Uçaktan zorla çıkarılma şeklimiz gerçekten rahatsız ediciydi ve beni kesinlikle şaşırttı.”

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, boksöre deneyimlerini paylaştığı için destek verdi ve kendisinin de seyahatleri sırasında ırksal profilleme hadiseleriyle karşılaştığını söyledi.

.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.