Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, havacılık sanayisindeki gelişmelerin ihracatı olumsuz etkilediğini belirterek, “Dünya sivil havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler, Eskişehir sanayinin göz bebeği olan havacılık sektörü ihracatımızı etkilemeye başladı. Savunma ve havacılık sektöründe ocak-nisan döneminde Türkiye’nin ihracatı önceki yılın aynı dönemine göre 168 milyon dolar, Eskişehir’in ise 35 milyon dolar düştü” dedi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Covid-19 salgını sonrasında dünyada havacılık sanayi ile uçak motor sektöründeki gelişmelerin yansımasını Eskişehir’in 2020 yılı havacılık ve savunma sanayi ihracatı üzerinde görmeye başladıklarını belirtti. Başkan Küpeli dünya havacılık endüstrisinde son dönemlerde yaşanan gelişmeleri sıralayarak, “ABD havacılık sanayi çok ciddi bir dönemden geçiyor. İlk önce dünyanın en büyük uçak üreticisi Boeing firmasının bir modelinde yaşanan sorun nedeniyle uçak üretimi ciddi ölçüde yavaşlatıldı. Hala bu uçakların yazılım ve onay sorunu çözülemedi. ABD’deki fabrikada üretilen ve havayollarının elinde bulunan bu model uçakların hepsi aylardır uçmadan yerde bekliyor. En çok satan bu uçak modeline yeni talep gelmediği için doğal olarak bu uçaklara motor üreten firmalarda sıkıntı yaşamaya başladılar. Ardından virüs salgını sonrası neredeyse havayoluyla ulaşım, kargo uçakları dışında tüm dünyada durma noktasına geldi. Halen dünyadaki toplam 27 bin yolcu uçağının çoğu yerde bekliyor, yeni uçak ve motor satışı ciddi oranda gerilemiş durumda. Üreticiler ister istemez üretime ara veriyor. Havayollarının siparişleri durdurması, uçak imalatçıları gibi motor üreticilerini ve bunlara bağlı binlerce yan sanayi firmasını da zor durumda bıraktı. ABD’li General Electric firması her 4 çalışanından biri ile yollarını ayırma kararı almış durumda. GE’nin CEO’su bu küçülmenin geçici değil, ne yazık ki kalıcı olacağına ifade etti. Yine ABD’li Pratt&Whithey uçak motor üreticisi yüzde 10 küçülüyor. İngiliz motor üreticisi Rolls Royce ise İngiltere’deki 23 bin çalışanından 8 bin çalışanı ile yollarını ayırma kararı aldı. Bunlar bizi ve özellikle Eskişehir’deki havacılık sanayimizi yakından ilgilendiren kararlar. Dünya sivil havacılık sanayi ciddi bir küçülmeye doğru gidiyor” dedi.

Sivil havacılığa üretim yapan firmaları etkileyecek

Sakarya Gazetesinde yer alan habere göre Başkan Küpeli, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de sektörde yaşanan gelişmelere değindiğini belirterek, “Savunma Sanayi Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir geçtiğimiz günlerde gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, savunma ve havacılık alanının havacılık başlığının bu süreçten çok etkilendiğini, bu etkinin Türkiye’de sivil havacılığa üretim yapan firmaları da etkileyeceğini, tüm dünya ile birlikte bu etkinin yaşanacağını vurguladı” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.