Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. (Turkish Technic) ve İŞKUR arasında Teknisyen Yetiştirme Programı Protokolü imzalandı.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Doç. Dr. Mustafa Öç Konferans Salonu’nda gerçekleşen imza törenine; Eskişehir Vali Yardımcıları Akın Ağca, Bekir Şahin Tütüncü, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, İŞKUR Eskişehir İl Müdürü Hasan Yoldaş, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Kurama, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Savaş Selahattin Ateş, ve THY Teknik A.Ş. İnsan Kaynakları Başkanı Yakup Arslan, THY Teknik A.Ş. yetkilileri, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Kurama, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin kuruluş aşamasından bu yana katettiği gelişmeler üzerine bilgi aktarımında bulundu. Teknisyen yetiştirme programlarının 2011 yılından bu yana devam ettiğini belirten Dekan Prof. Dr. Kurama, bu ikinci protokol için gerekli altyapının oluşturulması için 2017 yılından bu yana THY Teknik A.Ş. ile görüşmelere devam ettiklerinin de altını çizdi.

“Teknisyen Yetiştirme Programı’nın tek amacı sadece insan kaynağı yetiştirmek değildir”

İmzalanan protokolle birlikte 29 Nisan 2019 tarihinde hayata geçirilecek olan Teknisyen Yetiştirme Programı’nın gerek istihdam gerek insan kaynağı yetiştirme açısından oldukça değerli olduğunu vurgulayan Dekan Prof. Dr. Kurama, sözlerine şöyle devam etti, “Bugün burada bir araya gelme nedenimiz olan Teknisyen Yetiştirme Programı’nın tek amacı sadece insan kaynağı yetiştirmek değil; fakültemizin bilgi, beceri birikimini ve kültürünü, yeni nesil havacılara ve tüm ülkemiz geneline aktarabilmemiz için gerekli altyapıyı oluşturmaktır. O nedenle siz değerli kursiyerlerimiz, çıktığınız bu yolda eğitim alanınız olan Eskişehir Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri ve eğitmenlerinden eğitimlerinizi alma fırsatı buldunuz. Bunun için çok şanslısınız, bu zorlu ve sıkı eğitim programında sabır ve azminiz ile başarıya ulaşacağınızdan ve bizleri sektörde en iyi şekilde temsil edeceğinizden hiç şüphe ve kuşkumuz bulunmamaktadır. Sizlere gelecekteki yaşamınızda başarılar diliyorum. Göklerdeki imzanız hiç sönmesin.”

Dekan Prof. Dr. Kurama’nın ardından söz alan Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Savaş Selahattin Ateş ise gerçekleştirdiği sunuş ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin eğitim – öğretim politikaları ve başarıları hakkında tören katılımcılarını bilgilendirdi.

İŞKUR’un nitelikli ara eleman yetiştirmede oldukça önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak konuşmasına başlayan Vali Yardımcısı Akın Ağca sözlerine şu şekilde devam etti, “Bizim THY ve THY Teknik A.Ş. gibi gerçekten alanında uluslararası başarı gösteren kurumlara ihtiyacımız var, Bu vesileyle de onlara ve çalışanlarına da bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak teşekkür ediyorum. Bu gibi başarılı kurumların sayısını artırabilmemizin temel öğelerinden biri de şüphesiz yetişmiş nitelikli insan kaynağı sayısını artırmaktan geçmektedir. İnanıyorum ki bu eğitimlerin sonunda sizler ve sizlerin sayesinde nitelikli eleman ihtiyacı ortadan kalkacaktır. Eskişehir Teknik Üniversitesi ve bünyesinde yer alan öğretim üyeleri ve eğitmenlerin kursiyerlerimize vereceği eğitimin kalitesinden şüphe duymuyorum. Eskişehir bu anlamda çok kaliteli bir Üniversite’ye ve Hocalar’a sahip. Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu başkanlığında kendilerine teşekkür ediyorum.

“Önce Üniversitemizin sonra Eskişehir’in ve Hocalarınızın kıymetini bilmenizi tavsiye ediyorum.”

Havacılığın ancak merak ve sevgiyle birlikte yapılabilecek bir meslek olduğunun altını çizen Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü ise “Ben, bu fakültenin yüksekokul olduğu dönemleri hatırlıyorum. İki yıllık meslek yüksekokulu olarak çıktığı yola fakülte olarak devam ediyor olması gurur verici. En önemlisi de THY Teknik A.Ş.’nin ihtiyacı olan tüm ara personelin ana kaynağının Eskişehir olması. O nedenle önce Üniversitemiz’in sonra Eskişehir’in ve Üniversite’deki kıymetli hocalarınızın kıymetlerini bilmenizi tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Havacılık sektörü kentimiz için önemli bir değer”

Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, THY ve THY Teknik A.Ş. gibi ülkemizin iki önemli kurumuna nitelikli eleman yetiştirilmesi konusunda verdiği hizmet nedeniyle Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi yönetimi ve çalışanlarına teşekkürlerini ileterek konuşmasına başladı. Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanın yetiştirilmesi ve bunun süreklililiğinin sağlanmasının önemli olduğuna da dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “Havacılık alanında hem altyapı hem de nitelikli insan kaynağı açısından çok güçlü olduğumuzu biliyorum. Ayrıca, bu alanda nitelikli insan kaynağı yetiştirme ve nitelikli bilgi üretme konusundaki hizmetlerimizin sürdürülebilirliğini sağlamamızın kritik değer taşıdığının da farkındayım” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, İŞKUR İl Müdürü Hasan Yoldaş ve THY A.Ş. İnsan Kaynakları Başkanı Yakup Arslan tarafından iş birliği protokolü imzalandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.