Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

ET302 MAX kaza kurbanlarının aileleri Boeing Genel Merkezi önünde anma protestosu düzenleyecek

MAX 737 kazasının dördüncü yıl dönümünü anmak ve protesto etmek için Fransa, Almanya ve Kanada’dan gelen Boeing kazası kurbanlarının aileleri, Virginia’daki Boeing genel merkezinin önünde bir araya gelecek. 

Sevdiklerini kaybedenleri temsil eden destekçiler, kazada ölenleri onurlandırmak için Fransa ve Almanya’nın yanı sıra ABD ve Kanada’dan iki Çinli aile de dahil olmak üzere geliyor. Etiyopya Havayolları’na ait 302 sefer sayılı uçuş kazasında ölenlerin resimlerini ve suç alanında adalet talebinden bahseden pankartlar taşıyacak.

8 Mart Çarşamba günü, Senato Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Komitesi’nin, Uçak Sertifikasyon, Güvenlik ve Hesap Verebilirlik Yasasının Uygulanması ve Gözetimi ile ilgili olarak saat 10:00 EST’de bir duruşma düzenlendi.. Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) Yönetici Vekili Billy Nolen, Komite duruşmasında ifade verecek tek tanık olarak dinlendi. Boeing 737 MAX’ın iki kazasının ardından ön plana çıkan bir konu olan FAA’nın havacılık emniyeti, sertifikasyon ve üretim süreçlerinin gözetimini geliştirmek için gerekli ek reformları gözden geçirmesi bekleniyor.

28 yaşındaki kızı Camille Geoffroy’u 2019’daki kazasında kaybeden Fransa’dan Catherine Berthet, “Dört yıl oldu ve ben hala geceleri uyuyamıyorum  Tüm hayatım değişti, sonsuza dek farklı ” dedi. Bu gün her zaman hayatımın en üzücü günü olacak. Boeing’in yaptıklarını unutmasına izin veremem. Bunu kızım ve o gün hayatını kaybetmemesi gereken herkes için yapıyorum. 2018’deki ilk Boeing 737 MAX kazasından kısa bir süre sonra, başta Boeing yöneticileri olmak üzere herkes kazanın temel nedenini biliyordu. Bu uçak filosu derhal yere indirilmeliydi. Ancak Boeing, hissedarlarının çıkarlarını tercih etti. Artık halkın Boeing’in değişmediğini ve 737 MAX’ın uçuş  uyarı sistemi söz konusu olduğunda hala uluslararası emniyet düzenlemelerini karşılamadığını bilmesi gerekiyor. Bu uçak hala tehlikeli. Kamuoyunun bilmesi gerekiyor ki, Boeing ne derse desin, ne şirketin kendisi ne de şirket yöneticileri ABD tarihindeki en ölümcül kurumsal suç olarak adlandırılan olaydan dolayı hiçbir zaman mahkum edilmedi. Boeing ve tüm yönetim ekibi adam öldürmeden sorumlu tutulmalı. Mağdurların ailelerinin haklarına saygı gösterilmesi için ceza davası tam olarak görülmelidir.” dedi

İlk Boeing 737 MAX uçağı, 29 Ekim 2018’de Endonezya’dan kalktıktan yaklaşık dokuz dakika sonra Java Denizi’ne düştü ve uçaktaki 189 kişinin tamamı öldü. İkinci bir 737 Max, Etiyopya, Addis Ababa’dan Kenya’ya doğru yola çıktıktan yaklaşık altı dakika sonra düştüğünde 157 kişi daha hayatını kaybedene kadar uçak dünya çapında yere indirilmedi. MAX filosu, havacılık tarihindeki bir uçağın en uzun yerde kalmasıyla 20 ay süreyle yerde kaldı.

Boeing geçtiğimiz günlerde genel merkezini Chicago’dan Virginia’daki tesisine taşıdığını duyurdu. ABD Adalet Bakanlığı, Boeing yöneticilerinin cezai suçlamalardan kaçınmasına izin veren kovuşturma anlaşması imzaladı. İlgili ceza davası şu anda temyiz sürecinde.

24 yaşındaki kızını kazada kaybeden Clariss ve kocası Chris Moore, 10 Mart’ta Boeing’deki anma protestosuna katılacaklar. Clariss Moore, ” Kızımız Danielle Moore’un öldürülmesi ailemizi paramparça etti. Amerika ve tüm dünya, Boeing ve CEO’sunun Amerika’nın Amerikan tarihindeki en ölümcül kurumsal suçunu işlediğini biliyor. Danielle 24 yıl boyunca yorulmadan adalet için çalıştı. Dört yıldır yorulmadan adalet için savaştık ve adalet sisteminin doğru olanı yapmasını talep ettik. Ne kadar zor olursa olsun Danielle’in yanında olmaya, parçaları toplamaya ve hak ettiği adaleti bulana kadar Danielle’in meşalesini taşımaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR