Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Etiyopya B738 ‘de Pilotlar Uyuyakaldılar

15 Ağustos 2022 günü Hartum (Sudan) – Addis Ababa (Etiyopya) ET343 seferini yapan Etiyopya Havayollarının ET-AOB tescilli Boeing 737-800 uçağı Hartum havalimanından mahalli saatle 03.27’de kalkışını gerçekleştirdi. 37.000feet uçuş yüksekliğinde uçuşunu gerçekleştiren uçak Addis Ababa(ADD) havalimanı için alçalmaya başlaması gereken noktada 370 Uçuş Seviyesinde ve ADD 25L pisti için planlanmış rota boyunca uçuşuna devam etti. ADD Hava limanı ATC, mürettebatla birçok kez iletişim kurmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. 25L pistinin üzerinden geçtikten kısa süre sonra otopilotun devreden çıkması nedeniyle otopilot ikaz sesi mürettebatı uyandırdı. Daha sonra FL370’de pistin üzerinden uçtuktan yaklaşık 25 dakika sonra 25L pistine emniyetle inişini tamamladı.

ADS-B verileri, uçağın alçalma noktasından itibaren pistin üzerinden geçinceye kadar FL370’i koruduğunu gösteren bilgileri doğrulamaktadır.

Olay sonrasında Etiyopya Havayolları yönetimince yapılan açıklamada, ET343 sefer sayılı uçuşta hava trafik kontrolü ile geçici olarak telsiz temasının kaybolduğu, sonrasında temasın yeniden kurulması üzerine emniyetle inişin tamamlandığı rapor edilmiştir denildi. Soruşturmanın sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi için Pilotların uçuşunun durdurulduğu belirtildi.

Uçuş Emniyetinin her zaman birinci öncelik olduğu ve olmaya devam edeceği bilgisi vurgulandı.

Havacılık sektöründe zaman zaman karşılaşılan her iki pilotun ”uyuyakalması olayı”çok büyük bir tehdittir. Bu olumsuz durumun kök nedeni mutlaka doğru olarak tespit edilerek gerekli önlemler alınmalıdır. Tüm havacılık sektörünün bu olaydan çıkaracağı dersler vardır. Olaya ilişkin rapor yayınlandığında şu an için kuvvetli varsayım olarak belirtilen konular açıklığa kavuşacaktır.

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR