· Afrika’nın en büyük havayolu şirketi ölümlü 2019 kazasından sonra anlaşmayı kabul etti

· Etiyopya ve Boeing, Addis Ababa merkezinin genişletilmesinde ortak olacak

Etiyopya Havayolları Grubu, Mart 2019’da meydana gelen ölümlü kaza üzerine ABD’li uçak üreticisi ile mahkeme dışı bir anlaşmaya vardıktan sonra, Boeing 737 Max jeti ile uçuşlara önümüzdeki yılın başlarında yeniden başlamayı planlıyor.

CEO Tewolde GebreMariam, çeşitli modifikasyonlardan sonra modelin “makul şüphenin ötesinde” güvenli olduğuna ikna oldu. Daha önce, Afrika’nın en büyük taşıyıcısının, düzenleyiciler tarafından tekrar uçmaya izin verildikten sonra Max’e geri dönen son işletme olacağını söylemişti. Diğer birçok havayolu Max Jeti hizmete verdi.

CEO Perşembe günü gerçekleşen röportajda, Boeing 737 Max’in güvenilir olduğuna inandıklarını bu yılın sonu veya yeni yılın ilk ayında uçuşların başlatılabileceğini söyledi. Boeing ile anlaşmanın gizli olduğunu ve üzerinde anlaşma sağlandığını belirtti.

Tewolde, Etiyopya’nın Boeing ile anlaşmasının ABD anlaşmasından ayrı olduğunu söyledi.

Havayolunun Boeing ile yaptığı anlaşma havayolunun havacılık merkezini genişletmek için uçak üreticisi ile bir ortaklık gerçekleştirmesini de içermekte olup, Proje, ülkenin başkentindeki havacılık ve uzay üretim kapasitesini artırmaya yönelik olup, şehrin güneyinde planlanan 5 milyar dolarlık yeni bir havalimanı inşaatını da kapsamaktadır.

Tewolde, anlaşma kapsamında uçak parçaları ve bileşenlerinin üretileceğini ve bunların Boeing, Airbus ve diğer üreticilere satılacağını böylece Etiyopya’nın büyümesini hızlandıracağını ve bu konuda sanayinin de gelişeceğini söyledi.

B737 MAX kazasını yaşayan ikinci havayolu olan Etiyopya HY’nın bu kararıyla şimdi gözler Çin Havacılık otoritesinin MAX konusunda verilecek karara çevrildi. 11 Ağustos 2021’de gerçekleştirilen test uçuşunun ardından önümüzdeki günlerde kararını vererek uçuşları başlatacağı ümit edilmektedir.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu                                                                                                            Kaptan Pilot(E)                                                                                                              Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.