Amerikan Savunma Bakanlığı ve Lockheed Martin 10’uncu düşük seviye başlangıç üretim paketi konusunda anlaşmaya vardı. F-35 Müşterek Taarruz Uçağı’nın 10’uncu düşük seviye başlangıç üretim paketi anlaşmasıyla birlikte ilk kez F-35A modelinin maliyeti 100 milyon dolar seviyesinin altına indi.

Türkiye’nin de ilk iki uçaklık siparişlerinin yer aldığı 10’uncu düşük seviye başlangıç üretim paketi anlaşmasıyla ilişkin açıklama Beyaz Saray Basın Sekreteri Sean Spicer tarafından yapıldı. Seçimden bu yana F-35 Müşterek Taarruz Uçağı programının maliyeti konusuna odaklanan Amerikan Başkanı Donald Trump özellikle donanma modeli olan F-35C ile F/A-18 Super Hornet arasında bir yarışın gerekliliğinden dem vurmuştu.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Donald Trump, programda 600 milyon dolarlık bir maliyet azaltımı konusunda anlaşmaya gidildiğini duyurmuş, üretici Lockheed Martin ise konuya dair yüzeysel bir açıklamayla bunun başkan Trump’ın kişisel bir yaklaşımı olduğunu ifade etmişti.

Havacılık sektörü geniş çaplı anlaşmalarla ve üretimdeki ilerleyen kademelerle birlikte düşen maliyetlere alışıktı. Ancak sekreter Spicer, yaşanan maliyet azaltımının tamamen başkan Trump’ın kişisel başarısı olduğunu ifade ederek. 90 uçağı kapsayan anlaşmada 55 uçağın Amerikan Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edileceğini ve bu maliyet azaltımı ile Amerikan vergi mükelleflerinin 455 milyon dolar tasarruf etmiş olduğunu söyledi.

10’uncu düşük seviye başlangıç üretim paketi anlaşması 90 adet düşük radar izine sahip F-35 Müşterek Taarruz Uçağını kapsıyor. Pentagon’dan yapılan açıklamada 10’uncusu yapılan düşük seviye başlangıç üretim paketi anlaşması ile ilk üretim paketinden bu yana uçak başına maliyette yüzde 60’lık bir düşüşünün sağlandığı açıklandı.

10’uncu düşük seviye başlangıç üretim paketi ile geleneksel iniş kalkış yeteneğine sahip F-35A modeli için fiyat bir önceki pakete göre %7,3’lük düşüşle 94,6 milyon dolar, kısa kalkış dikey iniş yetenekli F-35B modeli için bir önceki pakete göre %6,7’lik düşüşle 122,8 milyon dolar ve uçak gemisi modeli olan F-35C için bir önceki pakete göre %7,9’luk düşüşle 121,8 milyon dolarlık uçak başı maliyet anlaşmasına varıldığı açıklandı.

Büyük çoğunluğu önceki üretim paketlerinde olduğu gibi ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek olan 10’uncu düşük seviye başlangıç üretim paketinde teslimatların 2018 yılında başlaması planlanıyor.

90 uçağın teslim edileceği ülkeler;

  • 44 F-35A ABD Hava Kuvvetleri
  • 9 F-35B ABD Donanma Güçleri
  • 2 F-35C ABD Deniz Kuvvetleri
  • 3 F-35B Birleşik Krallık
  • 6 F-35A Norveç
  • 8 F-35A Avustralya
  • 2 F-35A Türkiye
  • 4 F-35A Japonya
  • 6 F-35A İsrail
  • 6 F-35A Güney Kore

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.