Yaklaşık iki yıl öncesinde 5 ay içinde iki ölümlü kazadan sonra, uçuşu durdurulan B737 MAX uçağına ü ABD Federal Havacılık İdaresi tarafından Uçuşa Elverişlilik Sertifikası yenilenerek ticari uçuşa müsaade edilmiş oldu.

Ülkenin hava emniyetinden sorumlu Federal Havacılık İdaresi, 20 aylık “kapsamlı ve metodik” bir gözden geçirme sürecinin ardından sertifika yenilemesinin yapıldığını Çarşamba günü erken saatlerde duyurdu.

Federal Havacılık İdaresi başkanı Stephen Dickson Çarşamba günü MAX uçaklarının uçuşunun durdurulduğuna ilişkin talimatı iptal eden bir genelge imzaladı. ABD havayolları Boeing tarafından her bir uçakta kritik yazılım ve bilgisayarları güncellenip, pilotlar uçuş simülatörlerinde fark eğitimini aldıktan sonra Max’i uçurabilecekler.

FAA, genelgenin dünya çapındaki hava emnşyeti düzenleyicileriyle işbirliği içinde yapıldığını söyledi.

FAA’dan yapılan son dakika açıklamasıyla MAX uçaklarının 2. Kazası sonrasında uçuşunun durdurulması süreci sertifikasyonun yenilenmesi ile yaklaşık 19 ay sonra tekrar uçuşa geri dönmüş oldu.

Bu günden sonra MAX kullanıcısı havayollarını zorlu yeni bir süreç beklemekte. Halen bütün dünyada pandeminin yoğun şekilde devam etmesi nedeniyle bilhassa pilotların simülatör eğitimlerinin kısa sürede tamamlanması öngörülememektedir. Ayrıca ticari yolcu uçuşlarının hala düşük profilde devam etmesinden dolayı eğitim zamana yayılarak güvenli şekilde tamamlanabilecektir. Bu da İşletmelere avantaj sağlayacaktır. Bu geçen sürede tüm MAX uçaklarına gerekli modifikasyonlar yapılabilecektir.

B737 MAX kullanıcısı işletmelere geçmiş olsun dileklerimizle tüm uçuculara;

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.