Amerika’da İnsansız Hava Aracı (İHA) uçurmak için lisans alma uygulaması başladı. Ancak lisanssız kullanım imkanı da belirli şartlarla devam ediyor…

ABD’de İHA kullanıcıları kişisel eğlence amaçlı olarak serbest, ancak ticari kullanım için lisans gerektiriyor. Daha önce Beyaz Saray’ın bahçesine düşen ya da riski doğuran İHA uçuşları yüzünden yasal düzenlemelerin önemi gündeme gelmişti. Ülkemizde de geçtiğimiz günlerde izinsiz İHA çekimlerinin havalimanı çevresinde uçuş güvenliğini ihlal etmesi dikkat çekmiş ve konuşulmuştu.

Amerikan Federal Havacılık Kurumu da öncelikli olarak televizyon stüdyoları ve kurumsal çekim yapan firmalar için lisans dağıtıyor. Ticari İHA pilotlarının en azından FAA (Federal Aviation Administration) Özel Pilot sertifikası ve güncel bir sağlık durum belgesi olması gerekiyor. Ayrıca İHA’nın uçuş sırasında görüş mesafesinde kalması şartı mevcut. Bununla da kalmıyor, pilotun yanında bir de yardımcı gözlemci olması yani İHA uçuşunun en az iki kişi tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Düzenlemeler ile 342 firmanın lisans başvurusu yaptığı, incelemelerin ardından bunların tek tek onaylanmaya başladığı belirtiliyor. Özellikle de popüler Super Bowl yani şampiyonluk maçı esnasında izinsiz çekim yapmaya çalışanları hapis cezası bekliyor. FAA bu konuda özellikle 30 deniz mili sınır belirleyerek, stadyumda kazaları engellemek için yasak getirdi.

Elbette her ülke kuralları koymak ve uygulamak konusunda ABD kadar hızlı davranmıyor. Ancak İHA üreticileri bu açığı kapatmak için uğraşıyor ve yasal engellerle karşılaşmamak için GPS temelli güvenlik önlemleri alıyor. Yeni önlemlerin arasında kritik bölgeleri GPS’ten tanımlayarak İHA’ların buralardan uzak durmasını sağlamak da yer alıyor. Bir ihtimal gelecekte ülkemizde de bu tür uçuş bölgesi kısıtlamalarının İHA’lara programlanması sayesinde uçuş güvenliği için daha iyi önlemler alınabilir. (Technopat)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.