Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

FAA’den, United ve American Airlines filosundaki 300 Boeing uçağı için hayati uyarı!

 DailyMail.com’un özel haberine göre, FAA bu yılın başlarında Boeing jetlerindeki olası bir kusuru gidermek için yeni bir uçuşa elverişlilik direktifi önerdi.

FAA’ya göre, United ve American Airlines tarafından kullanılan 300 Boeing uçağında, jetlerde “yangın veya patlamaya” neden olabilecek potansiyel kusurlar bulunuyor.

FAA’nın teklifine göre sorun, şirketin 777 jetindeki bir elektrik arızasını içeriyordu; bu arıza giderilmezse uçağın kanatlarındaki yakıt tanklarının alev almasına ve patlamasına neden olabilirdi.

Federal Havacılık İdaresi tarafından yapılan duyuruya göre, kusurun keşfedilmesi, United ve American Airlines tarafından kullanılan jetler de dahil olmak üzere yaklaşık 300 Boeing uçağının daha potansiyel olarak risk altında olduğunu ortaya koyuyor.

FAA, sorunu Mart ayında bildirdi ve Boeing ile diğer dış uzmanların 9 Mayıs’a kadar yanıt vermesini talep etti, ancak şirketin bunu yapıp yapmadığı belirsizliğini koruyor.

Boeing sözcüsü yaptığı açıklamada, FAA’nın bildiriminin “hava yolculuğunun en güvenli ulaşım şekli olmasını sağlamaya yardımcı olan standart düzenleyici sürecin bir parçası” olduğunu söyledi. Bu acil bir uçuş güvenliği meselesi değil. Modern ticari uçaklarda elektromanyetik etkilere karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmış çok sayıda yedek parça bulunmaktadır.” vurgusunda bulunurken, 777 filosunun yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösterdiği ve 3,9 milyardan fazla yolcuyu emniyetle uçurduğu ifade edildi.

Bu, düzenleyiciler tarafından skandalın vurduğu şirkete yöneltilen en son büyük emniyet uyarısı; çünkü birden fazla Boeing yolcu jeti modelinde ön kapı tıkaçları patlarken, havada motor yangınları ve 346 kişinin ölümüne yol açan iki ölümcül kaza yaşandı.

Bu az görülen FAA 'uçuşa elverişlilik direktifi' teklifi, Boeing'i 777'nin orta kanat yakıt depolarının yakınında 'elektrostatik boşalma' veya statik elektrik riski konusunda uyardı ...
... FAA, statik elektrik riskinin 'yakıt deposu içinde bir tutuşma kaynağına ve ardından yangın veya patlamaya' neden olabileceğini tavsiye etti

Bu az görülen FAA ‘uçuşa elverişlilik direktifi’ önerisi, Boeing’i 777’nin merkez kanat yakıt tanklarının yakınında ‘elektrostatik boşalma’ veya statik elektrik riski konusunda uyardı ve FAA bunun ‘yakıt tankı içinde bir ateşleme kaynağı’ ile sonuçlanabileceğini tavsiye etti ve ardından gelen yangın veya patlama’

Mart 2024 tarihli uçuşa elverişlilik direktifi (AD) teklifinde FAA , Boeing’i orta kanat yakıt tanklarının yakınında ‘elektrostatik boşalma’ veya statik elektrik riski konusunda uyardı.

FAA, ‘Güvenli olmayan durum, ele alınmazsa, yakıt deposu içinde bir tutuşma kaynağına ve ardından yangın veya patlamaya neden olabilir’ dedi.

Daha önce şirketten bir temsilci, FAA’nın 25 Mart 2024 tarihli bildiriminin, federal kurumun 777 serisi jetlere yönelik önerilen herhangi bir düzeltmeyi resmi olarak zorunlu kılmasından önce Boeing ve diğerlerinin yorumunu almak amacıyla “kural koyma önerisi” için olduğunu vurguladı.

FAA, güvenlik düzeltmesinin, bu yazının yazıldığı an itibarıyla piyasa değeri 113,53 milyar dolar olan Boeing’e, ABD kayıtlarında listelenen 292 savunmasız Boeing 777 uçağının tamamının düzeltilmesi için 698.000 dolardan daha az bir maliyete sahip olacağını öngördü.

FAA’ya göre, bu ‘statik elektrik’ temelli patlama risklerini ortadan kaldırmak için gereken parçalar, her bir Boeing 777 için yalnızca 98 dolara mal olacak.

FAA, 777’nin merkez kanat yakıt depolarının yakınındaki hava giriş sistemi çevresinde kısa devreyi veya ‘elektrostatik boşalmayı’ önlemek için yeni ‘elektrik bağlantısı’ ve ‘topraklama’nın kurulmasını özellikle talep etti.

Federal kurum, bu kritik düzeltmeye ilişkin teklifini, teknik olarak ‘Boeing Uyarı Gereksinimleri Bülteni 777–47A0007 RB, 21 Kasım 2023’ olarak bilinen, uçak üreticisi tarafından yapılan kamuya açık bir duyurunun kendi incelemesine dayandırmıştı.

Ancak FAA’nın Mart 2024 tarihli duyurusuna göre kurum, yeni bir direktif için kendi teklifini yayınladı çünkü ‘daha önce açıklanan güvensiz durumun aynı tip tasarıma sahip diğer ürünlerde de mevcut olması veya gelişmesi muhtemeldir.’

Nihayetinde FAA’nın Mart ayı güvenlik direktifi teklifinde, firmaya 777’nin beş modeli için ‘bakım veya inceleme programını’ revize etmesi çağrısında bulunabileceği belirtildi.

FAA’nın uyarısı, havacılık devini ve onun “üçlü yedili” uçaklarını halihazırda karıştıran tartışmaları birleştiriyor; buna  Boeing’i 777’yi inşa ederken kısayollar kullanmakla suçlayan bir muhbirin Senato’daki ifadesi de dahil.

Dean, Wichita, Kansas merkezli Spirit AeroSystems'te çalışıyordu

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR