Amerikan Ulusal Taşımacılık Güvenliği Bürosu 7 Temmuz’da San Francisco’da pist yerine taksi yoluna inmek üzereyken son anda yükselen Air Canada uçağıyla güncel bilgileri paylaştı.

7 Temmuz’da havacılık tarihinin en büyük kazalarından birinin eşiğinden dönülmesine sebep olan olayda Air Canada’ya ait ACA759 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştiren Airbus A320 tipi uçak San Francisco Havalimanı’nın 28R pisti yerine sağ paralelinde bulunan taksi yoluna yaklaşmayı gerçekleştirmiş büyük facia son anda Air Canada uçağının yükselmesiyle önlenmişti. Amerikan Ulusal Taşımacılık Güvenliği Bürosu olaya ilişkin elde edilen ilk bulgularla güncellenen bilgileri paylaştı.

Araştırma sonucunda elde edilen ilk bulgular şöyle;

  • Son yaklaşma sırasında kumandalar kaptan pilottaydı. Kaptan pilot ve yardımcısı Kanada hava yolu taşımacılığı pilot lisansına sahip.
  • Yaşanan olay sırasında bakımda olan 28L pistinin tüm aydınlatmaları kapalıydı. 28L pisti üzerinde 8,6 metre boyunda aydınlatmalı uçuşa kapalı olduğunu belirten X işareti bulunmaktaydı. 28R pistinin aydınlatması açık durumdaydı, söz konusu aydınlatma 800 metre karar irtifası sunan standarttaydı ve temas bölgesi (beyaz), pist merkez hattı (beyaz), pist eşiği (yeşil), pist kenar (beyaz) aydınlatmaları olay sırasında çalışmaktaydı.
  • Uçuş kayıt cihazından elde edilen verilere göre uçak yerden 25,9 metre yüksekteyken uçağın taksi yoluna yaklaştığı fark edildi. Bundan 2,5 saniye sonra motorlar tarafından maksimum güç üretildiğinde ise uçağın yerden yüksekliği 17,87 metreydi.
  • Her iki pilotta ifadelerinde aydınlatılmış pistin 28L olduğunu düşündüklerini ancak yaklaşmakta oldukları piste normal olmayan bir şeyler olduğunu fark ettiklerini söyledi.
  • Otomatik terminal bilgi servisinden yapılan yayından 28L pistinin kullanıma kapalı olduğu bilgisinin yer aldığı tespit edildi.
  • Olay sırasında uçağın yaklaşmakta olduğu C taksi yolunun aydınlatmalarının açık ve çalışır olduğu taksi yolu merkez hattı (yeşil), kenat hattı (mavi) renkte yanan aydınlatmaların çalışır durumda olduğu tespit edildi.

Olay sırasında C taksi yolu üzerindeki Boeing 787-9 Dreamliner ve arkasında Airbus 340-313 tipi yolcu uçağı bulunuyordu. Her iki uçakta 16,76 metre kuyruk yüksekliğine sahip. Bu koşullarda Air Canada uçağının en alçak olduğu anda uçakların kuyruğu ile arasında sadece 1 metre 10 santim bir boşluk kalmış oluyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.