Filipinler’de çoğu asker 90’dan fazla kişiyi taşıyan askeri nakliye uçağı düştü.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 3’ü olay anında bölgede bulunan sivil olmak üzere 45 kişinin hayatını kaybettiği, 4’ü sivil 53 kişininse yaralandığı bildirildi. 5 askeri personel ise halen kayıp.

Bakanlık açıklamasında, “Birkaç askerin yere çarpmadan önce uçaktan atladığı görüldü, bu da onları çarpışmanın neden olduğu patlamadan korudu” denildi.

Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, C130 Hercules tipi uçağın pisti pas geçtiğinde Jolo Havalimanı’na inmeye çalıştığını söyledi.

Jolo kasabasına birkaç kilometre uzaklıkta yerel saatle 11:30’da düşen uçak, güneydeki Mindanao adasındaki Cagayan de Oro’dan asker taşıyordu.

Genelkurmay Başkanı Cirilito Sobejana gazetecilere verdiği demeçte, “Pisti kaçırdı, yeniden havalanmaya çalıştı ama başaramadı” dedi.

Askerler, Ebu Seyyaf grubu gibi İslamcı militanlarla mücadele etmek için ordunun Filipinler’in güneyindeki artan varlığının bir parçasıydı.

Yetkililer, uçağın saldırıya uğradığına dair bir işaret bulunmadığını ve kurtarma operasyonu tamamlandıktan sonra olayın nedenine ilişkin soruşturmanın başlayacağını söyledi.

Fransız haber ajansı AFP, uçaktakilerin çoğunun temel askeri eğitimini henüz yeni tamamladığını bildirdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.