Yurtdışı atağına geçen ve bir haftada 4 yeni noktaya sefer başlatan Atlasglobal, yabancı fonların ilgi odağı oldu. Şirketin patronu Murat Ersoy, “Belirli bir büyüklüğe ulaştık, dikkat çekiyoruz” dedi

Globalleşmek için kurumsal yüzünü yenileyen Atlasglobal, 2015’te yurtdışı atağına geçti. Amsterdam, Düsseldorf, Köln ve Bişkek’e tarifeli uçuşlara başlayan şirket, 10 Temmuz’dan itibaren Paris’e uçacak. Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Balkanlar, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu gibi noktalara seferler başlatmayı planlayan Atlasglobal, bu hızlı atılımla yabancı fonların da ilgi odağı haline geldi. Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, “Atlasglobal olarak belirli bir büyüklüğe ulaştık ve yabancı kurumların dikkatini çekmeye başladık” dedi.

Atlasglobal 2015’e yeni yüzüyle merhaba dedi. Bu yıl için hedefleriniz neler?
Sene başından bu yana uçuş ağımıza dış hatlarda birçok yeni noktayı ekledik. Yaklaşık 10 yıldır yaptığımız charter uçuşlarla yolcular tarafından tanınan ve güvenilen bir marka olarak ön plana çıktığımız Kazakistan pazarında tarifeli seferlere başladık. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Avrupa’da Amsterdam, Düsseldorf ve Köln Asya’da ise Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e tarifeli uçuşlara başlayarak bir hafta içinde dış hatlarda 4 yeni noktaya birden sefer başlattık. Bundan sonraki yeni destinasyonumuz, 10 Temmuz’da İstanbul’dan uçmaya başlayacağımız Paris olacak.

Uçak filonuzda ne kadarlık bir büyüme planlıyorsunuz?
Şu anda 22 uçaktan oluşan global filomuzu 2015 yaz sonu itibarıyla 25’e çıkaracağız. 2018 sonuna kadar 3 katı büyümeyi hedefliyoruz. Bir uçak yıllık ortalama minimum 3 bin saat uçuş yapar. 2020’de filomuzdaki uçak sayısını 75’e ulaştırmayı ve yıllık 240 bin saat uçuş yapan bir havayolu şirketi olmayı hedefliyoruz.

GÖRÜŞME GÜNDEMİMİZDE YOK

İsviçreli bir fonun size talip olduğuna dair basında haberler çıktı. Böyle bir gelişme var mı?
Atlasglobal olarak belirli bir büyüklüğe ulaştık ve yabancı kurumların dikkatini çekmeye başladık. Bu tekliflerin gelmesi çok normal ama gündemimizde böyle bir görüşme yok.

KUZEY AFRİKA’DA BÜYÜYECEK

 Irak ve Ukrayna’daki gibi farklı havayolu şirketleriyle ortaklık planınız var mı?
Öncelikle yakın coğrafyalarda, ardından orta menzilli lokasyonlarda bu tip işbirliklerine imza atmak istiyoruz. Havacılık sektöründe edindiğimiz tecrübeyi BDT, Balkanlar, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu gibi noktalara taşımayı planlıyoruz.

ÖZEL SEKTÖRÜN ÖNÜ AÇILMALI

2023 turizm hedefleri doğrultusunda kendinize nasıl bir rol biçiyorsunuz?
Bugüne kadar Türkiye’de özel havayolu sektörüne hem teknolojiye yaptığımız yatırımlar hem de yolcularımıza sunduğumuz hizmetlerle pek çok yenilik getirdik. Artık sadece Türkiye değil dünyanın farklı bölgeleri planlarımız kapsamında. Ancak Türkiye’deki global havayolu taşımacılığı pazarında özel sektörün önünün açılarak pazardan daha fazla pay almasının sağlanması gerekiyor. Bu yöndeki bir gelişme Türkiye ekonomisini de çok daha hızlı büyütecektir. (SABAH)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.