Air France, Fransız hava trafik kontrolörlerinin Cuma günü yapmayı planladığı grev nedeniyle uçuşlarının yarısını iptal etti. 

Toplamda, o gün için planlanan 800 uçuşun 400’ü 16 Eylül Cuma günü iptal edilecek. Kısa ve orta mesafeli uçuşların %55’inden ve uzun mesafeli uçuşların %10’u iptal ediliyor. Şirket ayrıca, kalkıştan hemen önce uçuşların olası gecikmelerini ve iptallerin de yaşanabileceğini kaydetti.

Havayolundan açıklamada, “Air France, grevden kaynaklanan durumdan üzüntü duyuyor ve müşterileri üzerindeki etkiyi sınırlamak için mümkün olan her şeyi yapıyor. Şirketin tüm ekipleri çabalarında onlara yardımcı olmak için seferber edildi.” ifadeleri yer aldı.

Fransa Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’de (DGAC) havayollarından Fransız havaalanlarındaki uçuş sayısını yarıya indirmesini istemişti.

Geçen hafta Ulusal Hava Trafik Kontrolörleri Birliği (SNCTA), Fransa’daki havalimanlarında büyük çaplı bir grev düzenleyeceğini açıklamıştı.me planlarından bahsetti. Katılımcılar rekor enflasyonla bağlantılı olarak tazminat talep ediyor ve yetkilileri, on yılın sonunda hava trafik kontrolörlerinin üçte birinin beklenen emekliliği ile bağlantılı olarak yeni çalışanların işe alınmasını planlamaya çağırıyor. Sendikalar, nitelikli hava trafik kontrolörlerinin eğitiminin uzun zaman aldığına ve şimdi başlanması gerektiğine dikkat çekiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.