Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan orman yangınlarılar dünyanın diğer bölgelerinde de yaşanıyor. Bu da yangın söndürme uçaklarına olan ihtiyacın sürekli arttığı anlamına geliyor. Canadair CL-415 şu anda en çok yangınla mücadele için kullanılıyor. Modelin üretimi 2015 yılında durduruldu. Kanadalı sahibi Viking Air, o zamandan beri Viking Air CL-515’in geliştirilmiş versiyonunu piyasaya sürdü.

Rusya’nın uçak imalat endüstrisinin sunduğu rakip bir ürün olan Beriev Be-200, gelecekte seri üretilecek. Ayrıca Cargolux’un yangınla mücadele yan kuruluşunu inşa etmek için kullandığı Air Tracor AT-802F Fire Boss gibi çok sayıda küçük model de mevcut. Hizmet ömrünün sonuna yaklaşırken su bombardıman uçaklarına dönüştürülen birçok uçak var.

Ancak sıfırdan geliştirilen modeller eksik. Çift motorlu tek kanatlı uçak, 10.000 litre (on ton) söndürme sıvısı kapasitesine sahip olacak. Bu kapasite, CL515’ten yaklaşık yüzde 50 daha fazla.

Mühendisler ayrıca jargonda kablolu uçuş olarak bilinen tam elektronik bir uçak kontrol sistemi de planlıyorlar. Kokpitteki baş üstü ekranı pilotlara destek sağlamak amacıyla tasarlandı.