Murat Tekin, Fransız askeri ve sivil uçak üreticisi Dassault’un rekor satış başarısızlığına ulaşan uçağı Dassault Mercure 100’ü yazdı.

1967 yılında Dassault firması, Fransa hükümetinin desteği ile 140 koltuklu bir yolcu uçağı geliştirme kararı aldı. Amaç 100 ve üzeri koltuklu tek koridorlu uçaklara alternatif geliştirmek idi. Dassault Mirage gibi yüksek aerodinamik kabiliyetli uçak deneyimini kullanarak yüksek hızlı ve düşük hızlarda havada tutunabilen uçağını Mercure 100 adıyla tanıttı. Adını Yunan mitolojisindeki Merkür adlı kazanç ve ticaret tanrısından almıştır.

Mercure 100’ün özellikle kanat tasarımında o zamanın bilgisayar teknolojisi kullanılmış ve bunun hıza etkisi olmuştur. 1971 yılında ilk prototip hangardan çıkmış,1972’de uçmuş ve tip sertifikasını da 1974’te almıştır.

Dassault ilk aşamada DC-9 kullanıcılarını ve kısa menzilli uçak ihtiyaçlarını kendine pazar olarak görmüş ve bu yönde çalışmalarına başlamıştı. Ancak 70’li yıllardaki petrol ve döviz sıkıntıları uçağın satışını zora sokmuştu.  Ayrıca menzilinin oldukça kısa olması (1700 km) da bir engel olarak öne çıktı. Hatta öyle ki az satan uçaklar kategorisinde 11 adetle “en az satan” uçak oldu. Sadece Air Inter’e satışı yapıldı. O da belki de Fransız hükümetinin zorlamasıyla oldu. Daha güçlü ve sessiz motorlar ile donatılması düşünülen Mercure 200’ün maliyet sebebiyle geliştirilmesi iptal edildi.

Başlangıçta 300 adet, sonraları 125-250 adet hayalleri 11 adette kalmış ve yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece Air Inter uçağın tek kullanıcısı olmuştur. 1995 yılına kadar 360.000 saat uçmuş, 44 milyon yolcu taşımış ve 440.000 adet uçuş sonunda tek bir kaza bile yapmamıştır.

Yorum: Büyük ihtimalle o yıllardaki ABD’li MDD ve Boeing’in ağır pazar hâkimiyeti bu uçağa hayat şansı vermemiştir. Eşleniği olan B-737-XXX serileri ile arasında ne kadar fark olabilirdi ki? Çok fazla veri yok ama büyük ihtimalle motorlar gürültülü ve çok yakıt harcıyordu. Belki de daha az yakan ve sessiz bir motorla donatılması Avrupa uçak sanayine daha geniş ufuklar açabilirdi. Zira tahminime göre de burun şekli ve kuyruk dikmesi ile de Airbus’a model olmuş.

“Az Üretilen” Uçaklardan bazıları

  • VFW-Fokker 614                   16 Adet
  • Convair 880                           65 Adet
  • Convair 990                           37 Adet
  • Vickers VC10                        54 Adet
  • Concorde                               20 Adet (6 Prototip dahil)
  • Tupolev Tu-144                     16 Adet

Air_Inter_Dassault_Mercure_at_Basle_-_February_1985

Faydalanılan kaynaklar:

wikipedia.org

http://www.dassault-aviation.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.