Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin 2013-2014 hesap ve işlemleri, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda görüşülerek ibra edildi.

CHP’li Milletvekilleri, toplantı açılışında kendilerine hediye olarak takdim edilen mini tabletleri iade ettiler. Bunun üzerine eleştirileri cevaplandıran DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, yanlış anlaşılmadan doğan bu durum karşısında üzüntülerini ifade ederek şöyle konuştu:
“Komisyonumuzun çok değerli Başkan ve üyeleri, şahsım ve kuruluşum adına hepinize saygılar sunuyorum.

Burası kutsal bir çatı. Burada 1984 yılından beri ibra ediliyoruz. Hiçbir zaman algılandığı şekilde bir amacımız olamaz.

Devlette 38 yılımı doldurdum, 2 aydır da Genel müdürlük görevini yürütüyorum. Bir gazetede dizüstü bilgisayar olarak ifade edilen şu küçük aygıtı komisyon üyelerimize hediye kabilinden takdimdeki amacımız sadece ve sadece şu:

Diğer kuruluşların hediye olarak kendi ürünlerini tercih ettiği ifade edildi burada. Kuruluş olarak üretimimiz yok. Biz zeytin üretmeyiz, çay üretmeyiz ki onlardan hediye olarak takdim edelim. Biz geleneksel olarak bunu her dönem yapıyoruz. 2013 yılında deri çanta vermiştik, bu sene değişiklik yapalım dedik. Maddi değeri yüksek bir şey değil, mini tabletler. 2011 yılında yürürlüğe giren genelgeye aykırılık teşkil etmiyor bu hediye. Edemez, etse asla almayız, biz kamu kuruluşuyuz. Biz mevzuata uygun davranmak zorundayız ve bu konuda son derece hassasız, titiziz.

Burada muradımız şuydu; sunumumuzu ve soru-cevapları bunlara yükleyelim, bilgiler dosyalarda kalmasın; Sayın milletvekilleri istedikleri zaman bunlara ulaşsınlar. Böylelikle faaliyetlerimizi, yaptığımız yatırımları bütün detaylarıyla Sayın vekillerimizin haznesinde tutalım. Başka hiçbir amacımız yoktu.

Bunların ciddi bir maddi değeri yok. Piyasa değeri 500-600 lira. Piyasadan da almadık; bu tabletler uluslararası toplantılarda kullandığımız, bizim kaidemize kuralımıza göre elimizde bulunan şeyler. Sayın vekillerin mail adreslerini yükleyelim dedik, mail olarak gönderelim. Bunlar da size hatıra olarak kalsın istedik.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.