CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar havayollarında ‘Garanti yolcu faturası’ konusunu gündeme getirerek faturanın vatandaşa kesilmesini eleştirdi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar havayollarında ‘Garanti yolcu faturası’ konusunu gündeme getirdi. Bilindiği üzere son dönemde yapılan projelere verilen garanti yolcunun faturasını 78 milyon vatandaş ödüyor. Milas-Bodrum, Kütahya Zafer, Gazipaşa-Alanya havaalanlarına yolcu az gelirse Hazine ödeme yapıyor. Konuyu gündeme getiren CHP Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Haydar Akar acı reçeteyi kamuoyu ile paylaştı. Akar yaptığı açıklamada, “Santral yapılıyor şu kadar elektrik alacağım, maden satılıyor kömür garantisi veriliyor, köprü yaptırılıyor araç garanti ediliyor, havalimanı yapılıyor yolcu garanti ediliyor ve daha sonra bunun faturası 78 milyon vatandaşımız veriyor” dedi.
83 BİN KİŞİ UÇTU
Akar, 2012 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle açılan Zafer Havalimanı’nı örnek göstererek, “Burada yap işlet devret ile firmaya iş veriliyor. İlk yıl için 850 bin yolcu garanti ediliyor ancak bakıyoruz bir yılda 83 bin yolcu havalimanından yararlanmış, peki sonra ne oluyor; devlet şirkete verdiği 850 bin yolcu garantisinin faturasını ödemek durumunda kalıyor. 4 milyon Euro şirkete devlet tarafından ödeniyor” diye konuştu.
SORU ÖNERGESİ VERDİ
Milletvekili Akar konuya ilişkin Ulaştırma Denizlik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın cevaplaması istemi ile ilgili soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı. Akar önergesinde son yıllarda yap işlet devret ve yolcu garantili havalimanı projelerine değinerek bu havalimanlarında yolcu garanti sayılarının ve gerçekleşen sayıların bedelini sordu. Akar turizmin de bu yıl bitme noktasına geldiğinin altını çizerek, “Bunun bedeli devlete ve dolayısı ile vatandaşa ne kadara mal olmuştur kamuoyu bunu bilmelidir” dedi.
İŞTE O SORULAR
İşte Akar’ın cevap bekleyen soruları: Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kasım 2012 tarihinde büyük bir törenle açılan ve yap-işlet- devret modeli ile yapılan Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini de taşıyan Zafer Havalimanı ilk yıl 850 bin yolcu garantisi ile faaliyete geçmiştir.  Ancak sözleşmeye göre sadece ilk yıl yani hizmete girdiği yıl için, 500 bin iç 350 bin de dış hat yolcu garantisi verilen havalimanından 63 bin iç 20 bin dış hat yolcusunun yararlandığı Sayıştay raporlarında belirtilmiş ve devlet yolcu garantisi nedeniyle firmaya 4 milyon Euro ödemek zorunda bırakılmıştır.
GARANTİ SAYISI KAÇ
Bu bağlamda 50 milyon Euro’ya mal olan ve devletin cebinden bir kuruş bile çıkmıyor denilen Zafer Havalimanı için firmaya yıl bazında verilen yolcu garantisi sayısı kaçtır? Açıldığı tarihten bu yana yıl bazında yolcu sayısı nasıl gerçekleşmiştir? Devlet işletmeci firmaya yıl bazında ne kadar ödeme yapmak zorunda kalmıştır? Yine yolcu garantili olarak ihale edilen Milas Havalimanı’nda yıl bazında garanti edilen yolcu sayı nedir? Yıl bazında gerçekleşen yolcu sayısı kaç olmuştur? Devletin kasasından işletmeci firmaya ne kadar ödeme yapılmak zorunda kalınmıştır?
NASIL GERÇEKLEŞTİ
Turizmin bitme noktasına geldiği 2016 yılının ilk 6 ayında yap işlet devret ve yolcu garantisi verilen havalimanlarında garanti verilen yolcu sayıları ve gerçekleşen yolcu sayıları nasıl gerçekleşmiştir? İşletmeci firmalara Devletin ödemek durumunda kaldığı tutar ne kadar olmuştur? İşletici firmalara 32 yıl işletme hakkının verildiği havalimanlarında verilen garanti yolcu sayıları neye göre belirlenmiştir? 800 bin yolcu garantisi verilen Zafer Havalimanında ilk yıl gerçekleşen 83 bin yolcu sayısını nasıl açıklıyorsunuz? Ankara Esenboğa Havalimanı için iç ve dış hatlar da yap işlet devret ve yolcu garantisi verilmiş midir?
ŞARTLARI DENİR
Verildiyse yıllar bazında verilen garanti yolcu sayısı nedir? Gerçekleşen yolcu sayısı ve Devletin ödemek durumunda kaldığı tutar ne kadar olmuştur? Belirtilen havalimanları dışında işletmeye alınan, yapımı devam eden ve yap-işlet- devret ya da yolcu garantili devam eden havalimanı mevcut mudur? Bunların sözleşme süreleri ve sözleşme şartları nedir? Garanti edilen yolcu sayısı ve yolcu bazında ücret nasıl gerçekleşmiştir

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.