Gaziantep Havalimanı’nın artık ihtiyaca cevap vermediğini belirten Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer’e Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Birdal’dan geldi. Birdal Koç

Gaziantep Havalimanı’nın artık ihtiyaca cevap vermediğini belirten Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer’e Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Birdal’dan geldi. Birdal Koçer’in aynı tespitlere katıldıklarını ve terminal binasını genişletmek için çalışmalara başlandığını söyledi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nejat Koçer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 2015 yılı bütçesinin görüşülmesi sırasında Gaziantep Havalimanı’nda yaşanan sıkıntıları dile getirmiş ve Bakanlık’tan bu yönde bir çalışma talep etmişti. Koçer, bu konuşmasının ardından DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Birdal’dan kendisine bir yazı geldiğini , Gaziantep Havalimanı’nın genişletileceği müjdesinin verildiğini söyledi.

Birdal’dan gelen yazı şöyle:  “Gaziantep terminalinin mevcut durum itibarıyla özellikle pik zamanlarda yetersiz kaldığı tarafımızca da tespit edilmiş ve ilk etapta mevcut terminalin rehabilite edilerek kısa vadede yolcu konforunu sağlayacak şekilde geliştirilmesi için çalışmalarına başlanmış olup, bu projenin 2015 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanmaktadır. Orta vadeli çözümler içinde önümüzdeki günlerde bir kapasite çalışması yapılacak ve neticesine göre yeni terminal planlamaları etüt edilecektir”

Koçer komisyon görüşmeleri sırasında, Gaziantep’in yaşadığı bazı sıkıntıları dile getirdiğini belirtmiş,kentin yıllık 7 milyar dolar ihracatı bulunduğunu, bu rakamın 2023 vizyonu çerçevesinde 30 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini vurgulayan Koçer, Bu kapsamda, son 10 yıl içerisinde Gaziantep’in hava yolcu trafiğinde yüzde 719 artış olmasına rağmen Havalimanı Terminalinin yetersiz kaldığına dikkat çekmişti.

(Şirinnar.net)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.