Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Havalimanı’na yeni yapılacak terminal binasını 6 körükten, 8 körüğe çıkardıklarını açıkladı.

Proje değişikliği ile ilgili imzaların bakanlar kurulunda tamamlandığını belirten Koçer, 8 körükle birlikte yeni binada yaklaşık 5 Milyon yolcuya hitap edilebileceğini söyledi.

KÖRÜK SAYISI 6’DAN 8’E ÇIKARTILDI

Koçer, ilk yapılan planlamaya göre havalimanına 6 körüklü yeni bir terminal binası yapılmasına karar verildiğini hatırlatırken, “Ve planlar projeler buna göre hazırlanmıştı. Ancak Gaziantep’in gelişimine, hızlı yolcu artışına cevap veremeyeceği ve çok kısa zamanda tekrar ihtiyaç olabileceğinden hareketle girişimlerimiz oldu. Konuyu ulaştırma bakanlığına ilettik, bakanlık tekrar masaya yatırdı, gözden geçirdi. Bizim bu girişimimizden sonra 6 körük 8 körüğe çıkarıldı” dedi.

İHALE ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK

8 körüğe çıktığı zaman projenin de büyüdüğünü ve proje için Kalkınma Bakanlığından ek bütçe ve parasal bölüm talep edildiğini de anlatan Koçer, “Kalkınma Bakanlığı ile de görüştük sonra onun da onayını aldık. Ardından bu proje değişikliği bakanlar kurulunda imzaya açıldı. Bu proje değişikliği ile ilgili şu anda imzalar tamam, kesinleşti ve bu imzalardan sonra ulaştırma bakanlığı yakın bir tarihte 8 körüklü olarak yeni havalimanı terminali için ihale çalışmalarına başlayacak” diye konuştu.

5 MİLYON YOLCUYA HİTAP EDECEK

Yeni havalimanı terminalinin proje değişikliğinden dolayı biraz geciktiğini, geçen yılın Aralık Ocak ayında ihale yapılmasını öngördüklerini söyleyen Koçer, “Daha büyük olsun dedik ve bizim istediğimiz gibi oldu. Şimdi 8  körüklü oldu. Yaklaşık 5 Milyon yolcuya hitap edebilecek. Yani aynı anda 8 uçağın kalkışını düşün. İhaleye de çıktıktan sonra hızla hatta belki zamanından önce Gaziantep’e 8 körüklü yeni havalimanı terminali kazandırmış olacağız. Yeni terminal binasının 2019 seçimlerinden önce tamamlanması için büyük gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.