Yüksek bilet fiyatları nedeniyle düşüşe geçen uçak yolcu sayısı Ramazan ayı olan Mayıs ayı sonunda da düşüşünü sürdürdü. Geçen yılın aynı dönemine göre yolcu sayısında yüzde 13’lük azalma oldu. Ramazan’a rağmen vatandaşlar otobüsleri tercih etti.

YOLCU SAYISI YÜZDE 13 AZALDI

Gaziantep’te uçak bilet fiyatlarının yüksekliği nedeniyle yolcu sayısı düşmeye devam ediyor. Geçen yıl Mayıs ayı sonu itibariyle bir milyon 81 bin 662’si iç hatlar, 102 bin 121’i dış hatlar olmak üzere bir milyon 183 bin 783 yolcu Gaziantep Havalimanı’ndan seyahat etmişti. Bu yılın aynı döneminde ise 914 bin 796’sı iç hatlar, 110 bin 925’i dış hatlar olmak üzere bir milyon 25 bin 721 yolcu Gaziantep Havalimanı’nı kullandı. Bu yıl Mayıs ayına Ramazan denk gelmesine rağmen yolcu sayısı önemli ölçüde azaldı. Genel toplamda Gaziantep Havalimanı yolcu sayısı geçen yıla oranla yüzde 13 azaldı. Yurt dışındaki gurbetçilerin uçakla gelmeyi tercih etmesi nedeniyle yolcu sayısı oranındaki azalma daha da aşağılara düşmedi.

UÇAK SAYISI DA AZALDI

Gaziantep Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısındaki azalmaya paralel olarak uçak sayısı da azaldı. Bir önceki yıl Mayıs sonunda 7 bin 919 iç hatlar, 736 dış hatlar olmak üzere 8 bin 655 uçak seferi düzenlendi. Bu yılın aynı döneminde ise 7 bin 185’i iç hatlar, 831’i dış hatlar olmak üzere toplamda 8 bin 16 uçak seferi düzenlendi. Yolcu sayısı ve uçak seferlerindeki azalma yüksek bilet fiyatlarına bağlandı. Oruç tutan vatandaşların yüksek fiyat yerine uçak yerine şehirler arası otobüs firmalarını tercih ettikleri gözlendi.

VATANDAŞ İNDİRİM İSTİYOR

Yüksek bilet fiyatları nedeniyle uçaktan uzaklaşmaya başlayan vatandaşlar da indirim istiyor. Diğer illere göre çok yüksek olan bilet fiyatları nedeniyle otobüsleri tercih ettiklerini belirten vatandaşlar, “Bu konuda Gaziantep üvey evlat muamelesi görmemeli” diye konuştular.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.