DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım; Dünya Gazetesinin Taşımacılık ve Lojistik ekine verdiği röportajda, kargo sektörü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Uluslararası arenada kilometre bazında taşınan kargo miktarının, 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2.2 büyüdüğünü belirten Yıldırım, “Türkiye’nin global hava kargo taşımacılığından aldığı payın gelişmesinde; hava ulaşım sektöründeki bağlantı artışı ve beraberinde gelişen ticaret imkanları kayda değer bir etkiye sahip” dedi.

KARGONUN DA ÖNEMLİ BİR KISMI ATATÜRK HAVALİMANI ODAKLI TAŞINIYOR

Atatürk Havalimanı’nda, Türkiye toplamının yüzde 87’si olan 790 bin 744 ton kargonun işlem gördüğünü ifade eden Yıldırım şöyle konuştu:

“Burada gerçekleşen kargo hareketinin yüzde 93’ü dış hatlarda olup, yüzde 40’ı sadece kargo amaçlı uçuşlar ile yüzde 60’ı ise yolculu kargo uçuşları ile gerçekleşti.

Havalimanlarından yüklenen boşaltılan kargo miktarına göre; 2015 yılında iç hatlarda 101 bin 447 ton, dış hatlarda ise 803 bin 314 ton olmak üzere, toplam 904 bin 761 ton kargo taşımacılığı gerçekleştirildi. 2014-2015 yılları artış oranı ise yüzde 7.4’ü buldu. Son beş yılda ortalama yıllık artış; iç hat kargo trafiğinde yüzde 10.2, dış hat kargo trafiğinde de yüzde 11.9 olmak üzere, toplam kargo trafiğinde yüzde 11.7 olarak gerçekleşti.

Öte yandan, Türkiye’de havayolu kargo taşımacılığı, uçuş noktalarının artmasıyla birlikte etkinliğini de artırdı.”

552 UÇUŞ NOKTASINDAN KARGO TAŞIMACILIĞI YAPILIYOR

“Mevcut durumda Türkiye havalimanlarından yurt dışına 552 uçuş noktasından kargo taşımacılığı yapılıyor. 2015 yılında, Türkiye’nin 17 havalimanından yurt dışındaki 334 havalimanına kargo taşımacılığı gerçekleştirildi.

Türkiye havalimanlarından hava kargo taşımacılığının en yoğun gerçekleştiği kıta ve ülkeler bir önceki yıla göre değişiklik gösterdi. Kuruluşumuzun resmi istatistiklerine göre, Kuzey Amerika kıtası geçen sene beşinci olduğu halde, bu sene Afrika kıtasının yerini alarak dördüncü oldu. Afrika kıtasında en çok taşımacılık gerçekleşen ülke Libya yerine Nijerya oldu. Güney Amerika kıtası ve Brezilya ise Rusya’nın yerini alarak altıncı sıraya yükseldi.”

İÇ HATLARDA SADECE YERLİ ŞİRKETLER VAR

“Hava kargo taşımacılığında son beş yıllık veriler, iç hat kargo taşımacılığının tamamının yerli şirketler tarafından gerçekleştirdiğini gösteriyor. Dış hat kargo taşımacılığında da yerli firmaların ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Bugün itibarıyla hava kargo taşımacılığı sektörünün mevcut yapısında; taşınan mal grupları, güvenliği, diğer ulaşım modları ve etkileşimi, zamanlaması, bilişim teknolojisi, küresel standartları öne çıkıyor. Küresel ekonomi ile güçlü ilişkisi nedeniyle hava kargo taşımacılığının öneminin bilinciyle gerekli tüm altyapı, üstyapı ve düzenleme çalışmaları yapılıyor.

Havalimanlarından yurt dışına 552 uçuş noktasından kargo taşımacılığı yapılıyor. 2015 yılında, Türkiye’nin 17 havalimanından yurtdışındaki 334 havalimanına kargo taşımacılığı gerçekleştirildi.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.