671 sayılı OHAL kararnamesi ile TSK’nın pilot ihtiyacını karşılamak amacıyla, ordudan ayrılan ve ilişiği kesilen pilotlar geri çağırılıyor ancak pilotların bu durumdan memnun olmadığı, “Vatan için döneriz ama bu düzenlemeyle bize dönmeyin” dedikleri belirtildi.

671 sayılı KHK ile, darbe girişiminin ardından TSK’dan ihraç edilen 265 pilotun açığını kapatmak için ilk düzenleme yapıldı. Hava kuvvetlerinde zaafiyet yaşanmaması için de hükümet özel havayolu şirket temsilcileriyle görüşmelerini sürdürüyor. TSK’dan ayrılarak sivil havayolu şirketlerinde çalışmaya başlayan pilotların olağanüstü haller ve savaş durumunda görev üstlenmeleri gündemde ancak bu düzenlemenin de yönetmelikle yapılması bekleniyor. Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, atılan adımlar ordudan çeşitli gerekçelerle ayrılan ve ilişiği kesilen pilotları memnun etmedi. Halen sivil havayollarında görevlerini sürdüren pilotlar, 4 yıllık çalışma zorunluluğuna karşı çıkıyor ve savaş durumunda her pilotun orduya dönüp vatanını savunacağını vurgularken, buna karşın düzenlemenin satır aralarında pilotlara “Gelmeyin” denildiğini ifade ediyorlar.

‘PİLOTLARIN DÖNMESİ İÇİN 3 YOL ORTAYA KONULDU’

Haberdeki detaylara göre, düzenlemeler kapsamında 3 yol ortaya konuldu: Dış kaynaktan muvazzaf pilot temini. Silahlı Kuvvetler’den çeşitli gerekçelerle ayrılan yahut ilişiği kesilen pilotlar ile uçuştan ayrılan pilot adaylarının geri döndürülmesi. Milli Savunma Üniversitesi bünyesine alınan Harp Okullarının 1., 2. Ve 3. Sınıflarına sivil üniversitelerin ilgili bölümlerden öğrenci transferi.

‘BİZİ GÖNDERENLER GÖREVDE’

Pilotların, geri dönüş başvurularını değerlendirecek kurumun Milli Savunma Bakanlığı değil, ilgili Kuvvet Komutanlığı olmasına da itirazları var.

Pilotlar, “Dönüp dönmeme kararımızın bizim ayrılmamıza neden olan veya göz yumanlara bırakılmış olması, dönüşleri engelleyecek bir unsurdur. Onlar halen TSK kadrolarındalar” diyorlar. (Yeni Şafak)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.