İlk kez Aralık ayında görülen ve “2019-nCoV” olarak adlandırılan virüs, Koronavirüs ya da Corona Virüsü adıyla biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 11 Şubat’ta koronavirüs kaynaklı hastalığa Covid-19 adını verdi. Geçen 3 ay içinde Antarktika hariç 170’i aşkın ülkede görülen salgın hastalık 20 Mart 2020 günü itibarı ile 258.000 vaka tespit edilmiş, 11.268 kişi yaşamını yitirmiştir. Ülkemizde ise ilk tespit edilen vakadan bu yana geçen 10 gün sonunda resmi açıklamaya göre 9 vatandaşımız yaşamını yitirmiş ve 670 kişide ise vaka tespit edilmiştir.

Tüm sektörler içinde Havacılık sektörü dış etkiler karşısında ne kadar hassas olduğunu bir kez daha göstermiştir. DSÖ tarafından Covid 19 için pandemi ilan edilmiş ve buna bağlı olarak insanların seyahatleri ciddi olarak azalmıştır. Dolayısı ile birçok havayolu şirketi uçuşlarını neredeyse %10’lara kadar azaltmış hatta bazıları tüm operasyonlarını durdurmuştur.

Covid 19 virüsüne karşı kesin bir tedavi bulununcaya veya en azından yayılması duruncaya kadar havayolu taşımacılığında bilhassa yolcu taşımacılığı bölümünün belli bir süre (2-3 ay) tamamen duracağı düşünülerek planlamaların yapılması önem arz edecektir. Bu süreyi atlatabilmek için her türlü tedbir alınmalıdır. Çalışanların her ay için belli bir süre ücretsiz izne çıkarılması, yöneticilerin maaş ve diğer maddi menfaatlerinin minimize edilmesi, devlet desteği vb gibi tedbirlerin süratle uygulanması gerekecektir. Bu konudaki tedbirleri uygulamada geciken işletmeler İçin gelecek çok daha zor sonuçlar doğuracaktır.

Bu yük tek bir tarafın taşıyamayacağı kadar ağır bir yük olup tüm tarafların sorumluluk bilinciyle fedakarlık göstererek karşı koyabilecekler ve sorunun çözüldüğü gün sağlıklı operasyona tekrar başlayabileceklerdir. Süreç soğukkanlılıkla, asla panik yapmadan ve tüm olasılıkların değerlendirilerek birden fazla planlama ile yönetilmelidir. Aksi halde ani çıkan değişkenlerin etkilerine karşı mücadelede başarısızlık söz konusu olabilir.

Salgının bir an önce sonlanması dileklerimizle tüm sektörümüze kolaylıklar dileriz.

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.