Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, KF-X programından doğan ülkenin ilk üretilen savaş uçağı KF-21 Boramae beşinci nesil savaş uçağını tanıttı. Uçaklar Güney Koreli F-4 Phantom II ve F-5 Tiger avcılarının yaşlanan filosunun yerini alacak.

İlk prototipin tanıtımı, ülkenin güneyindeki Sacheon’daki Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) merkezinde gerçekleşti. ilk Montaj 2 Eylül 2020’de yapıldı. Savaş uçağı konseptiyle ilgili çalışmalar 2015’te başladı, son halini alan tasarım ise 2019’da açıklandı.

Moon, tanıtım töreninde “Kendimizi savunma konusunda yeni bir çağ açtık ve ayrıca havacılık endüstrisinin ilerlemesinde tarihi bir kilometre taşı oluşturduk, 2028’e kadar 40, 2032’ye kadar toplam 120 jet dağıtmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

KF-X programının 8.8 trilyon won (7.3 milyar $) olduğu tahmin ediliyor ve Endonezya ile ortak bir program geliştiriliyor.  ABD’li GE Aviation, F / A-18E / F Super Hornets ve Saab JAS 39E / F Gripens’de kullanılan F414 motorlarını tedarik edecek başka bir ortak.

Moon, geçtiğimiz günlerde Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto ile yaptığı görüşmede, “Yeni nesil bir savaş uçağı geliştirmeye yönelik Güney Kore-Endonezya ortak projesi, sembolik olarak iki ülke arasındaki yüksek düzeyde güven ve işbirliğini gösteriyor” demişti.

Uuçak, maksimum Mach 1.81 hıza, 2.900 kilometre menzile ve maksimum 7.700 kilogram yüke sahip olacak şekilde tasarlandı. Kore tasarımı bir radar sistemi ve bir dizi Amerikan ve Avrupa yapımı füzeye sahip olacak.

Güney Kore’nin, ABD, Rusya ve Çin’den sonra beşinci nesil bir savaş uçağı geliştiren dördüncü ülke  oldu.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.