El bagajı hakkı havayoluna, seyahat ettiğiniz kabin sınıfına ve hatta uçağın büyüklüğüne göre değişebilir. Genel bir kılavuz olarak, kabin bagajının maksimum uzunluğu 22 inç (56 cm), genişliği 18 inç (45 cm) ve derinliği 10 inç (25 cm) olmalıdır. Bu boyutlara tekerlekler, kulplar, yan cepler dahildir. Bazı havayolları ayrıca tipik olarak 5 kg’dan başlayan ağırlık sınırlamaları uygular. Ek ücretlerden kaçınmak, uçak biletinize dahil olan kabin bagajı hakkında haberdar olmak için seyahate çıkmadan önce ilgili havayolunun kurallarını mutlaka araştırın.

Türk Hava Yolları’nda parça konseptine dahil olan uçuşlarınızda serbest bagaj hakları her bir parça için ekonomi sınıfında 23 kg, business sınıfta 32 kg’dir. Business sınıfta uçuyorsanız baş üstü sıkıntısı çekmezsiniz. Fakat ekonomi uçuyor ve tecrübesiz bir yolcuysanız kabin bagajınız size dert olabilir. Uçak içine getirilen el bagajlarının yerleştirilme yarışı aslında havalimanında başlar. Ekonomide uçan tecrübeli yolcular uçağa erken binerek kabin bagajlarını kendilerine yakın yere koymak isterler. Çünkü geç binen yolcular bagajlarını koyacak yer bulmada zorlanırlar. Ayrıca kabin bagajı yolcunun oturduğu koltuktan ne kadar geri tarafta bir yere koyulursa uçaktan da en son inenlerden birisi olur. Mecburen geç çıkar. Eğer uçağın arka kapısından çıkış gerçekleşmezse yolcu bagajına ulaşabilmek için beklemek zorunda kalır.

Bazı uyanık yolcuların el bagajlarını uçağa biner binmez en önde boş buldukları baş üstü dolabına koyduklarına da çok şahit oldum. Kabin görevlileri dikkat edip uyarmasa bu uyanık yolcular business sınıfında yer sorunu olmayacağı düşüncesiyle el bagajlarını kendilerine ait olmayan yere koymaktan imtina etmezler. Bu doğru bir davranış değildir. Başkalarının hakkını ihlal ettiği gibi el bagajından bir şeye ihtiyaç duydukları zaman dolap kapaklarını tek tek açıp arayış içine girerek diğer yolcuları da rahatsız ederler. Bazı yolcular bunu adet haline getirmişlerdir. Bu tip fırsatçı yolcular business sınıfı olmayan uçaklara bindiklerinde de ilk boş buldukları yere bagajlarını koyarlar.

Uçak kabinleri her yolcunun el bagajıyla kabin üstü dolabının eşyalarını alacak şekilde tasarlanmıştır. Yer bulamama sorunu el bagajlarının iyi yerleştirilmemesinden, bazı yolcuların hacimli fazla eşya ile uçağa gelmemesinden kaynaklanır. Uçak içinde el bagajınızla bindiğinizde sorun yaşamamak veya en az sıkıntıyla yolculuğunuzu gerçekleştirmeniz için bazı tüyolar vereceğim.

  • 1- Uçağa erken veya zamanında binin!

Sorunsuz seyahat uçağınızın park ettiği kapıya zamanında gelmenizle başlar. Uçağa bineceğiniz kapıya zamanında varıp, beklerseniz binişle ilgili düzenlemelerden haberiniz olur. Guruplar şeklinde uçağa çağrılırsanız doğru zamanda binip, el bagajınızı yerleştirirsiniz. Öncelikle biniş imkânı sunan sadakat kartınız varsa bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer bir sıralamayla uçağa biniş düzeni yoksa kapıya yakın oturup, uçağa ilk binen olmak en iyisi. Özellikle uzun bir uçuş için yola çıkmışsanız el bagajınızın size yakın olmasında fayda var. Bu sebeple biniş kapısına yakın bir yere oturup beklemekte fayda var.

  • 2- Kabin ekiplerinden yardım isteyin

Uçağınıza geç binmeniz sebebiyle veya zamanında kabine girmenize rağmen el bagajınızı koyacak yer bulamadıysanız mutlaka görevlilerden yardım isteyin. Başkalarının bagajlarına müdahale edip kendinize yer açmaya çalışmayın. Böyle durumlarda zaman zaman tartışmalar yaşanabiliyor. Böyle bir hadisenin parçası olmamak için el bagajınızı yerleştirme işlemini kabin görevlilerine bırakın. Onlar sorunsuz bir şekilde bagajınızı uygun bir yere koyarlar. Ancak el bagajınızda ilaç vs. gibi kullanmanız gereken bir şey varsa uyarınızı zamanında yaparsanız görevliler bu duruma göre bagajınıza uygun yer bulurlar.

  • 3- Uzun boylu yolculardan destek alın

El bagajlarının ağırlığı bazı yolcular için hatta kabin ekipleri için bile bir takım sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Kabin ekiplerinin bazılarında kronikleşen bel ve boyun fıtığı hastalıklarının yolcuların el bagajlarına yardımcı olmaktan kaynaklandığı bilinen bir durum. Dolayısıyla kadın ve yaşlı yolcular da bu duruma dikkat etmeliler. Özellikle geniş gövdeli uçaklarda baş üstü dolapları daha yukarıda olur. Boyu sebebiyle baş üstü dolabına eşya koymakta zorlananlar bu durumdan daha çok etkileniyorlar. Bu gibi durumlarda size yakın olan uzun boylu, durumu müsait yolculardan yardım isteyerek kendinizi riske atmamış olursunuz.

  • 4- Bagajınızı koltuğunuzun ön tarafına koyun

Aslında el bagajının yerleştirilme konusunda en önemli madde budur. Çünkü kabin bagajınızı oturduğunuz yerden ne kadar geriye koyarsanız, uçaktan o kadar geç inersiniz. Uçaktan iniş başladığı zaman siz bir an önce bagajınıza ulaşmaya çalışırsınız ama nafile. Çünkü her yolcu uçaktan erken inmek ister ve siz adeta o sert gelen akıntıya karşı yüzmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda kalmamak için de oturarak herkesin inmesini beklemek zorunda kalır ve uçaktan en son inen yolcu olursunuz.

  • 5- Özel eşyalarınız için görevlilerle temas kurun

Uçağın kabinine almak zorunda olduğunuz ezilebilen, kırılabilen eşyalar için kabin görevlilerinden yardım istemekte çekinmeyin. Ancak bu yardımı uçağa adım atar atmaz isteyin. Çünkü bazı eşyalarınızı mesela takım elbise çantasını (gamboç) uçağın ön tarafında özel bir bölüme asma imkânı olabilir. Kırılma ihtimali olan tablo vs. gibi eşyalarınızı sorunsuz taşımanın yolu ise kabin görevlileriyle uçağa bindiğinizde irtibat kurmaktan geçer. Sizin uçak içinde ulaşma yetkiniz olmayan yerlerde kabin görevlileri eşyalarınızın güvenle taşınmasını sağlarlar.

Habertürk

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.