Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Gürcistan Havayolları, kendi devlet başkanını uçağa almayacak!

Gürcistan’ın resmi havayolu şirketi Georgian Airways, Rusya’ya uçuşların yeniden başlatılması kararını eleştiren Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’nin uçaklarında seyahat etmesine izin vermeme kararı aldı.
Havayolu şirketinden yaptığı açıklamada, “Bayan Salomé, ulusal havayolunu boykot ettiğini duyurdu. Bu nedenle Gürcü halkından özür dileyene kadar kendisini ‘istenmeyen adam’ ilan edeceğiz ve uçaklarımıza bindirmeyeceğiz” denildi.
Zurabişvili, Putin’in Gürcü vatandaşlarına vize uygulamaya son vermesini ve direkt uçuşlara izin vermesini “provokasyon” diye nitelemiş, vatandaşları Georgian Airways’i kullanmaktan vazgeçmeye  çağırmıştı. Havayolunu tıpkı önceki rejimlerin yaptığı gibi kamu kaynaklarını kişisel kazanç için kullanmakla suçladı. Gürcistan hükümeti ise Putin’in kararını desteklemişti.
20 Mayıs’ta ilk Georgian Airways uçağı, dört yıllık bir aradan sonra Moskova’nın Vnukovo havaalanına indi. Uçuşların yeniden başlaması Gürcistan’da protestolara neden oldu. Yüzlerce kişi Şota Rustaveli havaalanının yakınında Rusy aleyhinde slogan attı, çok sayıda protestocu gözaltına alındı.
Georgian Airways’e ek olarak, Gürcistan’a uçuşlar Rus özel  havayolları Azimut ve Red Wings tarafından gerçekleştirilecek.
Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR