Gürcistan’ın resmi havayolu şirketi Georgian Airways, Rusya’ya uçuşların yeniden başlatılması kararını eleştiren Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’nin uçaklarında seyahat etmesine izin vermeme kararı aldı.
Havayolu şirketinden yaptığı açıklamada, “Bayan Salomé, ulusal havayolunu boykot ettiğini duyurdu. Bu nedenle Gürcü halkından özür dileyene kadar kendisini ‘istenmeyen adam’ ilan edeceğiz ve uçaklarımıza bindirmeyeceğiz” denildi.
Zurabişvili, Putin’in Gürcü vatandaşlarına vize uygulamaya son vermesini ve direkt uçuşlara izin vermesini “provokasyon” diye nitelemiş, vatandaşları Georgian Airways’i kullanmaktan vazgeçmeye  çağırmıştı. Havayolunu tıpkı önceki rejimlerin yaptığı gibi kamu kaynaklarını kişisel kazanç için kullanmakla suçladı. Gürcistan hükümeti ise Putin’in kararını desteklemişti.
20 Mayıs’ta ilk Georgian Airways uçağı, dört yıllık bir aradan sonra Moskova’nın Vnukovo havaalanına indi. Uçuşların yeniden başlaması Gürcistan’da protestolara neden oldu. Yüzlerce kişi Şota Rustaveli havaalanının yakınında Rusy aleyhinde slogan attı, çok sayıda protestocu gözaltına alındı.
Georgian Airways’e ek olarak, Gürcistan’a uçuşlar Rus özel  havayolları Azimut ve Red Wings tarafından gerçekleştirilecek.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.