Türkiye’de Kovid-19 vakalarının rekor düzeyde artması üzerine, beklenen “kötü” haber Rusya’dan geldi… Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Türkiye’ye charter uçuşlarının yanı sıra düzenli seferlere de 1,5 aylık uçuş yasağı getirildiğini açıkladı.

Bununla birlikte haftada iki kez karşılıklı olarak düzenli sefer yapılmasına izin verilecek. Bu seferler İstanbul-Moskova arasında yapılacak. Hangi havayollarının sefer yapacağına dair ayrıntı henüz açıklanmadı.

Yasak 15 Nisan-1 Haziran arası dönemi kapsayacak.

Golikova tur firmalarına Türkiye satışlarını 1 Hazirana kadar durdurma tavsiyesinde de bulundu. Ayrıca 1 Haziran’a kadar tur almış olanlara da aldıkları turların ya ileri tarihe ertelemeleri ya da başka destinasyonlara yönelmeleri telkin edildi.

Sputnik’in aktardığına göre Golikova, Rusya vatandaşlarının sağlığını korumanın bir öncelik olduğunu vurgulayarak, tur operatörlerine Türkiye tur satışlarına ara vermelerinin önerildiğini ifade etti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Golikova, “Temel görevimizin yeni tip koronavirüs enfeksiyonuna karşı Rusya vatandaşlarının sağlığını ve insidans ile ilgili istikrarlı durumu korumak olduğunu belirtmek isterim. Operasyon merkezi, hava trafiğinin açık olduğu ülkelerdeki enfeksiyonun yayılmasını sürekli olarak izliyor” diye konuştu.

Rus yetkili makamlarının tur operatörlerine Türkiye tur satışlarına ara vermelerini önerdiklerine dikkat çeken Golikova, “Tur operatörlerine, aynı dönem içinde Rusya Federasyonu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne tur ürünlerinin satışına ara vermeleri önerildi” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye’deki epidemiyolojik durumu yakından izleyeceğiz ve hızlı yanıt vereceğiz’

Golikova, Rus yetkililerin Türkiye ve Tanzanya’daki epidemiyolojik durumu yakından izleyeceklerini ve duruma göre hızlı karar alacaklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Durumu yakından takip edeceğimize ve Türkiye Cumhuriyeti ile Tanzanya Cumhuriyeti’ndeki durum istikrara kavuşursa vatandaşlarımızı, bu ülkelere tur satın alabilmleri için hızlı bir şekilde bilgilendireceğimize dikkatinizi çekmek isterim.”

Golikova, Türkiye’de bulunan Rusların tatillerini devam ettirme veya charter sefererle Rusya’ya dönme imkanı olacağını belirtti:

“Zaten Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan vatandaşlarımız için, hem tatillerini önceden planlanan dönüş tarihine kadar devam ettirme, hem de karar vererek, seyahatleri çerçevesinde planlanan charter uçuşlarıyla dönme fırsatı olacak. Bu çalışmayı uygun bir şekilde organize edeceğiz.”

‘Akkuyu Santrali’nin yapımına katılanlar için uçuşlarda kısıtlama olmayacak’

Golikova’nın verdiği bilgiye göre Rus yetkililer, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) yapımında yer alan ve Türkiye’de tatil yapan Rus vatandaşlarının gönderilmesi için gerekli olan Türkiye uçak seferlerine kısıtlama getirmeyecek, ayrıca haftada iki kez olmak üzere Moskova – İstanbul ve İstanbul – Moskova istikametinde tarifeli uçuş yapılmaya devam edecek.

Türkiye’ye uçma tarihi 1 Haziran’dan önce olan turları satın alan Rus turistlere tatil destinasyonunu değiştirmeleri önerildiğini aktaran Golikova, “1 Haziran’dan önce kalkışlı turları satın alan turistler için, tur operatörleriyle anlaşarak seyahat tarihlerini değiştirmeden tatil destinasyonunu değiştirmelerini, ya da mümkün mertebe seyahat tarihlerini daha uygun tarihe ertelemelerini öneriyoruz” diye konuştu.

Golikova, 1 Haziran’dan sonra Türkiye’ye tur satın alan turistlere ise ileri tarihlerdeki durum hakkında bilgilendirileceklerini ifade etti:

“1 Haziran’dan sonraki dönem için Türkiye turları satın alan turistleri, mevcut durum hakkında hızlı bir şekilde bilgilendireceğiz. Durum iyiye giderse, vatandaşlarımızın yaptığı planları pekiştirebilmeleri için hızlı bir şekilde bilgilendireceğiz”.

Golikova, yetkili makamların Rusya Federal Turizm Ajansı’nı (Rosturizm) Türkiye turları satın alan turistlere yardım etmek amacıyla bir dizi önlem almakla görevlendirdiklerini de dile getirdi:

“Tur operatörlerine gelince, Rosturizm’i ilgili meslektaşlarımızla birlikte turizm endüstrisinin desteklenmesi ile ilgili turistlere karşı yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olacak önlem paketi sunmakla görevlendirdik. Mümkün olan en kısa sürede ilgili önerileri bekliyoruz. Hem finansal hem de finansal olmayan destek önlemleri söz konusu”.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.