Esat rejiminin Halep’e hava saldırıları devam ediyor. Bugün de Suriye hava kuvvetlerine bağlı uçak ve helikopterler Halep’in muhalefet savaşçılarının elindeki bölgelerini bombaladı. En az beş kişi hayatını kaybetti.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, 22 Nisan’dan bu yana Halep’e düzenlenen hava, topçu ve füze saldırılarında 250’ye yakın sivilin öldüğünü bildiriyor. Bunlardan yalnızca 50’si, bir hastaneye düzenlenen hava bombardımanında hayatını kaybetti.

Önceki gün de bombalanan  Halep Çocuk Hastanesi’de 14 hasta ve üç doktor öldürüldü…Ölenler arasında , Halep’teki son çocuk doktoru Muhammad Waseem Moaz’ın da bulunuyordu. 36 yaşındaki Dr. Moaz gündüz Halep Çocuk Hastanesi’nde, geceleri de Kudüs Hastanesi’nde ara vermeden çalışan kahraman ve fedakâr bir tıp adamı olarak biliniyordu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov yeni ateşkesin ayrıntılarını önceki günkü görüşmelerinde ele almıştı. Amerika ve Rusya’nın da aralraında bulunduğu 17 üyeli Suriye Destek Grubu, tüm tarafları ateşkese ikna etmeye çalışıyor.

Halep iç savaşın başladığı 2011’e kadar Suriye’nin en kalabalık kenti, en canlı ticaret merkeziydi. Ancak kent şimdi savaş alanı haline dönüştü. Uluslararası Kızılhaç Komitesi, kentte çatışmaların artmasının büyük bir insani felakete dönüşebileceği uyarısında bulunuyor.(ajanslar)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.