Suriye’de muhaliflerin rejimin kuşatmasına karşı büyük operasyon başlattığı Halep kent merkezinde ve kırsalında Rus ve Esed ordusunun hava saldırıları devam ediyor. İnsani yardım konvoyunu de hedef alan bombardıman sonucunda toplam 41 kişi öldü.

Halep’in batı kırsalında bulunan Etarib bölgesinde bir insani yardım konvoyunun Rus bombardımanına hedef olması sonucunda 6 sivil öldü. Rusya, muhaliflerin denetiminde olan kentin doğu mahallelerini misket bombalarıyla vurdu.

Muhaliflerin Halep’in kuşatmasını kırmak için başlattıkları operasyon devam ediyor. Muhalifler kentin güneyindeki Ramuse ve Huveyz bölgelerini ele geçirdi. Bu bölgeler daha sonra Rusya ve rejim tarafından ağır bombardımanının hedefi oldu. Rejim bu bombardıman sonucunda kaybettiği bazı mevzileri yeniden geri aldı.

Muhaliflerin başlattıkları ‘Büyük Halep Savaşı’ adlı operasyonun temel hedefi, rejimin 17 Temmuz’a Halep’in muhalif bölgelerine uyguladığı kuşatmayı kırmak.

Halep, rejim ile muhalifler arasında bölünmüş durumda. Kentin batı bölgelerini kontrol eden rejim, 17 Temmuz’da muhaliflerin denetimindeki doğu bölgeleri kuşatma altına almıştı.(aljazeera)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.