Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Limak’a ait yüzde 40 hisseyi TAV Holding satın alacak. Akfen Holding ve TAV Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, S. Gökçen’deki Malezyalı ortağın durumuna göre satın alma işleminin önümüzdeki hafta başında netleşeceğini söyledi. Akfen, Borsa’da hisse satışı için de başvuru yaptı.

Malaysia Airports’un Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ön alım hakkına ilişkin kararı gelecek hafta başında belli olacak. Akfen Holding ve TAV Havalimanları Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, TAV’ın teklif verdiği Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Limak Holding’e ait yüzde 40 hisse için diğer ortak Malaysia Airports Holdings Berhad’ın ön alım hakkını kullanıp kullanmayacağının gelecek hafta başında belli olacağını söyledi.

Sabiha Gökçen’in yüzde 60 paya sahip diğer ortağı Malaysia Airports Holdings Berhad’ın (MAHB), TAV’ın verdiği rakam üzerinden hisseleri almak için ön alım hakkı bulunuyor. Genç Yönetici ve İşadamları Derneği’nin (GYİAD) düzenlediği Aile Şirketleri Konferansı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akın, “Bu konu henüz belli değil. Pazartesi günü belli olacak. Daha önce de Hintli GMR’ın yüzde 40 hissesini almak için teklif yaptık ama Malezyalılar orada ön alım hakkını kullanmışlardı. Bu kez Limak’ın hisselerine teklif verdik. Burada da aynı hakları var. Bu haklarını kullanıp kullanmayacaklarını pazartesi veya salı günü öğreneceğiz. Bu konuda henüz bir bilgi gelmedi.” diye konuştu. Akfen Holding’in TAV Havalimanları Holding’de yüzde 8,12 payı bulunuyor. Hamdi Akın, TAV Havalimanları Holding’de sahip oldukları nominal hisselerin finansal teminat oluşturmak amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK) kaydettirilmesine ilişkin, “Bu işlemle ilgili olarak, “2015 yılında yapacağımız bazı yatırımlar için hazırlık yapıyoruz.” dedi. Akın, olası yeni yatırımlara ilişkin olarak da, “2015 yılında yeni yatırım için biraz da konjonktüre bakacağız. Gidişatı biraz yakından takip etmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı. Hamdi Akın, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) Aile Şirketleri Konferansı’nda yaptığı konuşmada ise Türkiye’de sermaye birikimi fazla olmadığı için şirketlerin yüzde 95’inin aile şirketi olmasının gayet normal olduğunu kaydetti. Akın, “Sermayeyle tanışıldıkça ve şirketler büyümeyi hedefledikçe biraz daha ortaklı çalışmak ve kurumsallaşmak gerekir. Ortaklık söz konusu olduğunda da kurumsal şirket haline dönüşmeye doğru gidilecektir.” dedi.

Borsada satış için MKK’ya başvurdu

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, holding sermayesinin yüzde 17,2’sine karşılık gelen 50 milyon lira nominal tutarlı Akfen Holding hissesinin borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK) başvuru yaptı. Açıklama sonrası Akfen Holding hisseleri 3,77 liraya kadar gerilerken, saat 16.23’te yüzde 2,52 düşüşle 3,87 liradan işlem görüyordu. Akfen Holding’in internet sitesinde yer alan bilgilere göre, toplam sermayesi 291 milyon lira olan şirkette Hamdi Akın’ın yüzde 68,21 payı bulunuyor. Cuma günkü kapanışa göre, satışa konu edilebilmesi amacıyla MKK’ya kayıt ettirilen hisselerin piyasa değeri 198,5 milyon lira seviyesinde. İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akfen Holding’in halka açıklık oranı yüzde 28,3.

(Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.