Geçtiğimiz Mart ayında gerçekleşen olayda, İskenderiye’den Kahire’ye gitmek üzere havalanan Mısır Havayolları uçağını kaçırarak, Larnaka Havaalanı’na inmesini sağlayan Mısırlı 59 yaşındaki Saif El Din Mustafa’nın, ülkesine aide edilmesine karar verildiği haber verildi.

Haravgi ve diğer gazetelerde yer alan haberde, dün toplanan Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’nin, Mısır makamları tarafından talep edilmekte olan Mustafa’nın, ülkesine iade edilmesine karar verdiğini ve iadenin 10 gün içerisinde gerçekleşeceğini yazdı.

Mısırlı hava korsanının ise, mahkemenin kararına itiraz edeceğini yazan gazete, Mustafa’nın avukatının, karara itiraz edeceklerini söylediğini iletti.

Kararı okuyan yargıcın, hava korsanının, iade edilene kadar tutuklu kalmasını emrettiğini de kaydeden gazete, yargıcın hava korsasını Yüksek Mahkeme’ye “Habeas Corpus” başvurusu yapma hakkına sahip olduğu konusunda bilgilendirdiğini de belirtti.

Gazeteye göre, Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi yargıcı, Mısırlı hava korsanının, yaptığı savunmanın aksine, siyasi inanç veya görüşlerine ilişkin değil, gerçekleştirdiğini kabul ettiği uçak kaçırma suçundan dolayı Mısır makamları tarafından talep edildiğini de ekledi.

Politis ise haberinde, mahkemenin Mısır makamlarından, Mustafa’nın adil bir şekilde yargılanacağı ve insan haklarına saygı duyulacağı güvencesi aldığını; mahkemenin böylece, Mustafa’nın; Mısır’a iade edilmesi durumunda adil bir şekilde yargılanmayacağı ve işkence göreceğine dair iddiaların reddettiğini yazdı

(Detay Kıbrıs)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.