HAVA-SEN bugün yayımladığı basın açıklamasında, “Çalışanlar olarak harcadığınız emeğin karşılığından alınan her kuruş, ailenizin ve çocuklarınızın geleceğinden çalınmaktadır. Sizlerin sesi olarak varlığını sürdüren HAVA-SEN sizlerle beraber daha güçlü olacaktır. HAVA-SEN’e katılın, güç verin, destek verin.” denildi.

Açıklama şöyle;

Değerli Sivil Havacılık Çalışanları,

Ülkemizde son zamanlarda havacılık çalışanları hem ardı ardına yaşanan kaza ve olaylardan dolayı hem de işveren kaynaklı sorunlardan dolayı zor ve sıkıntılı bir dönem yaşamaktadır. Acısı yürekleri burkan son kazanın ardından yaşanan süreçte de, havacılık çalışanlarının temsil edilemediği bir kez daha net olarak anlaşılmıştır. Maalesef havacılık çalışanlarını sözde temsil eden yetkili sendikanın, sorunları çözme iradesinin ve yeterliliğinin olmadığı artık hem işçiler hem de siyasiler tarafından bir kez daha görülmüştür. Çalışanlar bu şirketlerin ve ülkemizin gerçek sahipleri olduklarını bilmeli ve işletmelerin geleceklerini işverenlerin ve aciz sendikaların keyfi iradelerine bırakmamalıdırlar. Çalışanlar gelecekleri ile ilgili kararlara ortak olamadıkları sürece can kaybıyla beraber maddi ve manevi kayıpları da devam edecektir.

Türk Hava Yolları’nın son dönemde pazar mesaileri ve yol ücretleri ile ilgili yaptığı çalışanlar aleyhine düzenlemelere sesini çıkarmaktan aciz olanlarla bu sorunlar ne çözülür ne de gelecekte yaşanacak hak kayıpları engellenebilir. Bu düzenlemenin yapılmasına müsaade edilmesi sonucunda, elimizdeki verilere göre ;

Kabin personeli çalışan yıllık kazancından 5000 TL ile 14000 TL arasında,

Kokpit personeli çalışan ise 18000 TL ile 42000 TL arasında ,

kayba uğramıştır. Başka bir deyişle bu rakamlar, 2020’yılının ilk 6 ayı için verilen % 8.5 oranındaki zammın geri alınması anlamına gelmektedir. Türk Metal Sendikasının 2020’nin ilk 6 ayı için % 18.5 zam aldığı bir dönemde, THY‘ de Toplu İş Sözleşmesi ile aldığı % 8.5 oranındaki ücret zammına bile sahip çıkamayan yetkili sendika bu hak kaybına karşı ancak bahçe duvarının arkasından ve yol kenarından, yetkili sendika yöneticileri ile temsilcilerinin bile katılmadığı, göstermelik, işverenin ciddiye almadığı, aslında sizlerin aidatlarından maaşlarını alan yetkili sendika yöneticilerini de ilgilendirmeyen bu soruna, komedi sayılabilecek bir eylem girişimi ile yetinmiştir. Çözüm için bulunan yol ise daha önce de defalarca yaptıkları gibi, nedense güçlü savunmanın olmadığı, mahkeme sürecinin başlatılıp başlatılmadığı belli olmayan, üye ile süreci paylaşılmayan, sonucu hepimizce malum hukuki yoldur. İşverenin düştüğü sıkıntıdan, çalışanların emeği üzerinden yapacağı tasarruf ile kurtulmasının dışında başka yollar varken, bu yolu tercih ediyor olması bile temsil yetkisini elinde bulunduranların aczinin, çaresizliğinin ve temsil ettikleri binlerce çalışana ihanetin ifadesidir.

HAVA-SEN olarak sizleri bilgilendirmek, her çalışana üyemiz olsun olmasın hukuki destek sağlamak, öngörülen sorunlar için çalışmalar yapmak, havacılığın çalışan tarafında olmak, üretmek, Türk Sivil Havacılığının gelişimi için çalışmak en temel önceliklerimizdir. HAVA-SEN, temsilciniz olarak sizlerin desteğiyle var olmaya devam edecektir. Birilerine teslim edilen makamlarla, atanmış sendika yöneticileri ile sorunların çözülmesi mümkün değildir.

Çalışanlar olarak harcadığınız emeğin karşılığından alınan her kuruş, ailenizin ve çocuklarınızın geleceğinden çalınmaktadır. Sizlerin sesi olarak varlığını sürdüren HAVA-SEN sizlerle beraber daha güçlü olacaktır. HAVA-SEN’e katılın, güç verin, destek verin.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HAVA-SEN Yönetim Kurulu

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.